لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

در راستای تلاش علی‌اف برای مدرن‌سازی پارلمان، مردم آذربایجان به پای صندوق‌های رأی رفتند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شهروندان جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۲۰ بهمن در یک انتخابات پارلمانی زودهنگام شرکت کردند.

به گزارش رویترز، این انتخابات به عنوان گام بعدی الهام علی‌اف رئیس جمهوری این کشور برای تجمیع قدرت و تسریع اصلاحات اقتصادی، از طریق جایگزینی افراد قدیمی وابسته به پدرش با قانونگذاران جوان‌تر، دیده می‌شود.

علی‌اف که از هفده سال پیش در رأس قدرت است، ماه دسامبر خواستار برگزاری انتخابات ۹ ماه زودتر تاریخ برگزاری رسمی آن شد. مقام‌های حزب متبوع او «آذربایجان نوین» می‌گویند این حرکت به منظور حمایت از سیاست اصلاحات رئیس جمهوری و تغییرات شخصی انجام شده است.

در ماه اکتبر گذشته، آقای علی‌اف رئیس دفتر پرنفوذ خود رامیز مهدی‌اف را برکنار و تغییرات دیگری نیز در سطوح بالا اعمال کرد، از جمله انتصاب علی اسدوف اقتصاددان ۶۲ ساله به عنوان نخست وزیر جدید.

وی از روند اصلاحات اقتصادی انتقاد کرده و گفته است می‌خواهد در میان مقام‌های دولتی دست به جوان‌‌گرایی بزند؛ اقدامی که از آن به عنوان تمایلش به وادار کردن دولتمردان دوره پدرش، حیدر علی‌اف، به کناره‌گیری تعبیر می‌شود.

تحلیلگران می‌گویند انتخابات امروز – هر چند یک رقابت دموکراتیک کامل نیست – قانونگذاران کهنه‌کار را در برابر جوانان و داوطلبان تحصیل کرده در غرب از همان حزب قرار داده و تلاشی برای بازسازی قوه مقننه با میدان دادن به تکنوکرات‌های بیشتر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG