لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

نشست وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه "به زودی" در باکو


مدیران راه‌ آهن، بنادر و کشتیرانی ایران، آذربایجان، گرجستان و اوکراین اواخر دی نیز در باکو درباره کریدور شمال-جنوب گفتگو کردند.
مدیران راه‌ آهن، بنادر و کشتیرانی ایران، آذربایجان، گرجستان و اوکراین اواخر دی نیز در باکو درباره کریدور شمال-جنوب گفتگو کردند.

وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه به زودی در نشستی در باکو درباره پیگیری و اجرای پروژه‌های دوجانبه و سه‌جانبه به گفت‌وگو خواهند نشست.

به گزارش خبرگزاری ترند، حکمت حاجی‌اف سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان روز دوشنبه ضمن اعلام خبر گفت در این مذاکرات درباره توسعه کریدور "شمال-جنوب" نیز گفت‌وگو خواهد شد.

وی تاریخ دقیق این نشست را اعلام نکرد و تنها به ذکر "آینده نزدیک" برای برگزاری این نشست اکتفا کرد و گفت زمان دقیق این گفت‌وگوها از طریق مجاری دیپلماتیک بین سه کشور تعیین و اعلام خواهد شد.

وزیران حمل و نقل کشورهای اروپایی در سال ۱۹۹۳ میلادی در هلسینکی، مسیر جدیدی را برای ارتباط تجاری شمال اروپا را از طریق ایران با کشورهای حوزه اقیانوس هند، خلیج فارس و جنوب شرقی آسیا تسهیل می‌کند.

کریدور شمال-جنوب مهم‌ترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا به شمار می آید که در مقایسه با مسیرهای کنونی و سنتی قبلی، از نظر مسافت ۴۰ درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا حدود ۳۰ درصد ارزان‌تر خواهد بود.

اواخر دی ماه نیز همایشی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد که مدیران راه‌ آهن، بنادر و کشتیرانی ایران، آذربایجان، گرجستان و اوکراین درباره توسعه کریدور و تعرفه واحد ترانزیت کالا به رایزنی پرداختند.

XS
SM
MD
LG