لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

کاهش بهای نفت و ارزش پول ضربه ای کاری بر اقتصاد جمهوری آذربایجان


عکس تزئینی
عکس تزئینی

رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی در آغاز گزارشی درباره وضع نابسامان اقتصاد در جمهوری آذربایجان به خودسوزی یک شهروند آن کشور در مقابل محل کارش در هفتم ژانویه سال جاری اشاره می کند و می گوید، این اقدام واکنشی بود به کاهش ناگهانی ارزش پول کشور به یک سوم.

کاهش ناگهانی ارزش پول پس از آن بود که بانک مرکزی آذربایجان در ماه دسامبر گفت دیگر نمی تواند منات (واحد پول آذربایجان) را حمایت کند.

گزارش می گوید مرد ۶۳ ساله ای که خودسوزی کرده بود، زنده ماند و الان در بیمارستان است، اما همچنان مقروض است و روزنه امیدی به شب تار وضعیت مالی اش نور نمی تابد. وضعیتی که برای مردم آذربایجان بیگانه نیست.

دولت و مردم آذربایجان در حالی با مشکلات مالی دست به گریبان هستند که کمتر از یک سال پیش، این کشور نفت خیز حاشیه دریای خزر میزبان اولین مسابقات اروپایی بود، رویدادی که الهام علی اف امید داشت نمایشی از ثروت کشورش باشد.

بانک مرکزی آذربایجان در توجیه تصمیم ناگهانی خود در کاهش ارزش منات گفت، این اقدام ذخیره های خارجی را بیش از نصف کاهش داده است.

کاهش بهای نفت در بازار جهان به آذربایجان ضربه سختی زد. سه چهارم درآمد باکو از راه صادرات نفت و گاز است. بانک مرکزی آذربایجان برای مقابله با این مسئله، ارزش گذاری منات را حدود یک سال قبل تغییر داد، اما تغییر روش از دلار به دلار-یورو در فوریه سال ۲۰۱۵ نیز ضربه ای دیگر به ارزش پول کشور زد.

کاهش ارزش پول کشور همواره با کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت همراه است و آذربایجان هم از این امر مستثنی نیست و مشکل دیگری بر دوش طبقه متوسط و آسیب پذیر نهاده است.

دولت علی اف که از سوی غرب به دلیل کارنامه نه چندان درخشان حقوق بشر مورد انتقاد است، به نظر می رسد که آماده کمک به طبقه آسیب پذیر است.

وزیر کار و رفاه اجتماعی در اوایل ماه ژانویه گفت، این وزارتخانه در حال کار برای افزایش مقرری رفاه اجتماعی است.

هرچند افزایش مسئولان کشور به فکر یافتن جاهایی هستند که می شود هزینه هایش را قطع کرد.

وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرد که باکو به دنبال کاهش پرسنل و هزینه های سفارتخانه هایش در خارج از کشور است و در عین حال شایعات مبنی بر بستن سفارتخانه های این کشور در کشورهای آمریکای جنوبی را رد کرد.

XS
SM
MD
LG