لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

۲۲نفر در آذربایجان به ظن همکاری با سپاه پاسداران بازداشت شدند


آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی و نفت جزو کشورهای مهم منطقه به شمار می رود.
آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی و نفت جزو کشورهای مهم منطقه به شمار می رود.

خبرها از آذربایجان حاکی است که این کشور ۲۲نفر را به ظن دست داشتن در توطئه ای از سوی ایران برای حمله به سفارتخانه های آمریکا و اسرائیل در باکو دستگیر کرده است.

وزارت امنیت داخلی آذربایجان روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت «۲۲ شهروند آذربایجان به دلیل همکاری با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده اند. این افراد به فرمان سپاه قرار بود اقداماتی تروریستی را علیه سفارتخانه های آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای دیگر غربی و کارمندان آنها ترتیب دهند.»

به گفته وزارت امنیت داخلی آذربایجان مظنونین از سال ۱۹۹۹به بعد استخدام شده و برای در به کارگیری اسلحه و روش های جاسوسی در اردوگاه های نظامی ایران تحت آموزش قرار گرفتند تا بتوانند از شرکت ها و سفارتخانه های خارجی در آذربایجان اطلاعات جمع آوری کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه اخیر می نویسد که هنگام بازداشت این افراد «اسلحه، کارتریج و تجهیزات انفجاری و جاسوسی» همراه آنان کشف شد. این بیانیه زمان دقیق و جزئیات بیشتر درباره بازداشت مظنونین را اعلام نمی کند.

بازداشت شدگان به مشارکت در خشونت علیه کشور دیگر و خرید و نگهداری اسلحه و مواد منفجره متهم هستند.

آذربایجان می گوید اکبر پاک روش، یک مامور سپاه پاسداران ایران تجهیزات و پول به کارکنان آذربایجانی داده و برای پرهیز از حساسیت، در دمشق و مسکو با آنان ملاقات کرده است.

طبق بیانیه وزارت کشور آذربایجان «شهروندان آذربایجانی کار جاسوسی خود را روی ماموریت های دیپلماتیک و شرکت ها و سازمان هایی مثل آژانس یهود، یک رستوران فست فود آمریکایی، دفتر کمپانی نفتی بریتیش پترولیوم و برخی مراکز دیگر در باکو انجام می دادند.»

خبرگزاری فرانسه می گوید «نیازی کریمف» برادر یکی از بازداشت شدگان، اتهامات علیه آنان را رد می کند. او که از اهالی «نارداران»، شهر مرکز فعالیت های اسلامگرایی در آذربایجان، است به بخش آذری رادیو اروپای آزاد گفته است که فکر می کند اتهامات علیه برادرش «دروغین و قلابی» است.

با رشته بازداشت های اخیر در باکو به ظن توطئه های تروریستی مرتبط با تهران، تنش ها میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت سکولار آذربایجان در ماه های اخیر بالاگرفته است.

ایران نیز از روابط باکو با اسرائیل و قرارداد صدها میلیون دلاری خرید اسلحه از این کشور، خشنود نیست.

ماه گذشته تهران آذربایجان را به همکاری با سرویس های امنیتی اسرائیل و کمک به ترور دانشمندان هسته ای در تهران متهم کرد. اتهامی که از سوی باکو رد شد.

با این حال، در هفته جاری دو کشور همسایه ایران و آذربایجان گام هایی را برای بهبود روابط برداشتند و طی سفر وزیر دفاع آذربایجان به تهران، دو طرف پیمان دوستی میان خود را اعلام کردند.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه پس از دیدار «صفر ابی یف» وزیر دفاع آذربایجان از تهران به نقل از محمود احمدی نژاد نوشت: «اطمینان داریم که با کشور دوست و برادر آذربایجان مشکلی نخواهیم داشت». این خبرگزاری از قول آقای ابی یف نیز گفت که «ما ایران را کشور دوست و برادر به حساب می آوریم.»

روابط پرتلاطم میان دو طرف با حضور جمعیت عظیم آذری در ایران که از جمعیت کشور ۹ میلیون نفری آذربایجان نیز فراتر است، پیچیدگی بیشتری می یابد.

XS
SM
MD
LG