لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

شکست مذاکرات آذربایجان و ارمنستان


ارمنستان و آذربایجان در مورد حل اختلاف دیرینه خود بر سر قره باغ علیا به توافق نرسیدند . اما می گویند در اجلاسی که به ابتکار روسیه برپا شد به پیشرفت دست یافته اند.

در جلسه روز جمعه در شهر کازان روسیه به میزبانی دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه ، سرژ سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذریایجان در باره حل اختلاف منطقه ارمنی نشین در غرب آذربایجان به توافق نرسیدند. اما رهبران دو کشور با صدرو بیانیه ای تصریح کردند که در باره مسایلی که می تواند راه را برای امضای اصول اساسی هموار کند، به توافق رسیده اند. ناظران می گویند دو طرف برای امضای این توافق زیر فشار بین المللی فزاینده ای قرار داشته اند. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه تلفنی با دو رهبر تماس گرفت و آنان را به امضای اصول ترغیب کرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای خواستار دستیابی به توافق شده بود.

ارمنستان و آذریایجان دو دهه پیش بر سر قره باغ به جنگ کشیده شدند. نبرد با توافق آتش بس در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید و از آن هنگام مذاکرات بدون نتیجه ادامه یافته است. از زمان آتش بس ، قره باغ علیا تحت کنترل نیروهای ارمنستان بوده است. با وجود توقف خصومت ها، تبادل تیراندازی در امتداد مرزهای منطقه مورد اختلاف ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG