لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

فیلم «قفسه درد»، برنده جایزه بهترین فیلم سال ٢٠٠٩جامعه ملی منتقدان فیلم آمریکا شد


فیلم «قفسه درد»، برنده جایزه بهترین فیلم سال ٢٠٠٩جامعه ملی منتقدان فیلم آمریکا شد
فیلم «قفسه درد»، برنده جایزه بهترین فیلم سال ٢٠٠٩جامعه ملی منتقدان فیلم آمریکا شد

روز یکشنبه طی مراسمی، فیلم درام جنگی «قفسه درد» درباره وقایع جنگ عراق توانست سه جایزه اصلی بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد سال را از آن خود سازد.

فیلم «قفسه درد» روایتگر داستان چند سرباز آمریکایی به فرماندهی گروهبانی به نام ویلیام جیمز (با بازی جرمی رنر و برنده جایزه بهترین بازیگر سال از همین جوایز) است که در خاک عراق مامور خنثی سازی بمب های کنار جاده هستند.

این فیلم تا کنون برنده جوایز متعددی از جمله جایزه بهترین فیلم سال منتقدان فیلم لس آنجلس، سن فرانسیسکو، شیکاگو، واشنگتن و بوستن نیز بوده است. قفسه درد که با یک بودجه مستقل و بیرون از استودیوهای بزرگ فیلمسازی تهیه شده است، روز گذشته توانست یکی دیگر از معتبرترین جوایز سینمایی آمریکا، جایزه جامعه ملی منتقدان فیلم آمریکا را از آن خود سازد.

این فیلم برای سومین بار نام کارگردان آن کاترین بیگولو را که در ماه گذشته برنده دو جایزه بهترین کارگردانی از منتقدان فیلم لس آنجلس و منتقدان فیلم نیویورک شده است را به عنوان بهترین کارگردان سال ٢٠٠٩مطرح سازد.

فیلم «قفسه درد» در مجموع بیش از ١٢میلیون دلار تنها درداخل آمریکا فروش داشته است و کارگردان و بازیگران آن نامزد دریافت جوایز دیگری از جمله جایزه معتبر گلدن گلوب نیز می باشند.

یولانده موروو، برای بازی در فیلم فرانسوی «سرافین» جایزه بهترین بازیگر سال NSFC را از آن خود ساخت و «پل اشنایدر» بازیگر فیلم «ستاره درخشان» فیلمی درباره زندگی غم انگیزجان کیث شاعر انگلیسی و «کریستف والتز» برای ایفای نقش یک افسر سادیست نازی آلمان زمان جنگ دوم جهانی در فیلم «لعنتی های بی آبرو» به طور مشترک برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شدند.

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن امسال به «مونیک» برای فیلم پرشس» Precious درباره دختر نوجوانی در محله سیاهپوست نشین هارلم اهدا شد و برادران کوئن جایزه بهترین فیلمنامه سال را برای تازه ترین اثر مشترک خود به نام «یک مرد جدی» به دست آوردند.

درام خانوادگی «ساعت تابستانی» ساخته «اولیویه آسایس»، فیلمساز فرانسوی، جایزه بهترین فیلم خارجی سال را به دست آورد. این فیلم نیز پیش از این چند جایزه از جمله جوایز منتقدان فیلم لس آنجلس و نیویورک را در رده بندی فیلم های خارجی از آن خود ساخته است.

فیلم مستند «ساحل های آگنس» به عنوان بهترین مستند سال شناخته شد و «کریستیان برگر» آلمانی جایزه بهترین فیلمبرداری سال را برای فیلم «روبان سفید» از آن خود ساخت. جایزه بهترین طراحی سال این چهل و چهارمین دوره اهدای جوایز سالیانه جامعه ملی منتقدان سینمای آمریکا به فیلم « آقای فاکس شگفت آور» اهدا شد.

هر چند دو فیلم «آواتار» و «روی هوا» قرار است در صدر فهرست نامزدهای دریافت جوایز اسکار قرار گیرند اما در میان جامعه ملی منتقدان فیلم صحبتی از آن ها به میان نیامد.

جامعه ملی منتقدان فیلم بیش از ۶٠ عضو اصلی دارد و اعضای آن از میان منتقدان نشریات معتبری چون نیویورکر، نیوزویک، تایمز و «ویلج وویس»، یک نشریه چاپ نیویورک انتخاب شده اند. NSFC از سال ١٩۶۶ آغاز به کار کرده است و جوایز این انجمن در حقیقت شاخصی برای جوایز اسکار به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG