لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

اهداء جایزه وزیر امور خارجه امریکا به یک خبرنگار امریکایی ایرانی تبار


اهداء جایزه وزیر امور خارجه امریکا به یک خبرنگار امریکایی ایرانی تبار

روز سه شنبه بیست و نهم نوامبر، مهتاب فرید خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در واشنگتن جایزۀ برجستۀ «خدمت هنگام ماموریت» را طی مراسمی در وزارت امورخارجه آمریکا دریافت کرد. این جایزه به منظور شناسایی خدمات و کارهای متهورانه در شرایط سخت اهدا می شود. به دلیل مسافرت آسیایی خانم کلینتون، این جایزه به مناسبت خدمات خانم فرید در افغانستان توسط پاتریک کندی معاون وزیر امور خارجه امریکا به وی اهدا شد. در بخشی از دیپلم افتخاری که به خانم فرید اهدا شد آمده است: «به رغم خطرات دائم و شرایط سخت، یاری شما به بازسازی، ثبات و صلح (در افغانستان) اعتبار ویژه ای است برای شما و برای وزارت امور خارجه.»

این دیپلم افتخار توسط خانم هیلاری ردهام کلینتون امضا شده است.

مهتاب فرید برای مدت ۱۶ ماه در شرق افغانستان به عنوان مامور دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه آمریکا خدمت کرده است و سرپرستی چند برنامه از جمله ظرفیت سازی رسانه ای در افغانستان را برعهده داشته است. خانم فرید هنگام اقامت در افغانستان بیش از یکصد نفر گزارشگر رسانه ای و ناظر انتخاباتی را در اقصی نقاط آن کشور، و در دوران برگزاری انتخابات پارلمانی تعلیم داد. در نتیجه تلاشهای او هم اکنون خبرنگاران زن در شرق افغانستان درباره مسائل مربوط به زنان فعالند در حالی که قبلا هیچ گزارشگر زن در بسیاری از مناطق شرقی افغانستان وجود نداشت.

فعالیتهای مهتاب فرید از سوی روسای نظامی اش نیز به دلیل تلاشهایش در ظرفیت سازی در میان افغانان مورد شناسایی قرار گرفته است. مهتاب فرید میگوید: «آمریکا به من و خانواده ام، که در زمان جنگ ایران و عراق مهاجرت کردیم، زندگی خوبی ارائه کرده، و من همیشه می خواستم خدمتی برای این کشور بزرگ انجام دهم.»

مهتاب فرید، اوائل امسال درکابل «جایزه افتخار شایان» وزارت امور خارجه به دلیل پیشبرد دیپلماسی عمومی و ظرفیت سازی در رسانه های افغان را از کارل آکنبری سفیر آمریکا در افغانستان دریافت کرد. خانم فرید هنگام دریافت آن جایزه گفت: «هیچ افتخاری بالاتر از این نیست که از طریق دیپلماسی عمومی به کشورمان خدمت کنیم. من احساس میکنم با خدمت در افغانستان توانسته ام با کمک به ایجاد ثبات در آن کشور هم به ثبات درسرزمین مادری ام ایران و هم به کشورم آمریکا خدمت کنم.»

XS
SM
MD
LG