لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

انتشار آهنگی از خواننده ایرانی-آمریکایی برای یک شهروند بهایی که در ایران به قتل رسید


«آوا فرهند باورز» خواننده و ترانه سرای ایرانی-آمریکایی در آلبوم جدید خود یک آهنگ به فارسی به نام «رها» خوانده است.
«آوا فرهند باورز» خواننده و ترانه سرای ایرانی-آمریکایی در آلبوم جدید خود یک آهنگ به فارسی به نام «رها» خوانده است.

«آوا فرهند باورز» خواننده و ترانه سرای ایرانی-آمریکایی آلبوم جدیدی منتشر می کند. این آلبوم مجموعه ای با شش آهنگ در سبک های متنوع موسیقی است که «راه تازه خانه» (به انگلیسی: New Way Home) نام دارد.

«رها» تنها آهنگ فارسی آلبوم است که چند روزی است بصورت سینگل، یا تک آهنگ، در فضای مجازی منتشر شده است. این ترانه اثری عاشقانه و پراحساس است که با موسیقی ملایم و در سبک تانگو ضبط شده است.

آوا فرهند باورز در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «ترانه را از روی شعر بلندی از مهوش ثابت، یکی از بهائیان زندانی در ایران، نوشتم. او این شعر را برای دوستی سروده که به جرم بهایی بودن در جنوب ایران به قتل رسید. قطعه ای عاشقانه است که از غم و اندوه جدایی می گوید و در فراق یار سروده شده است. وقتی این شعر را خواندم، خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم و به همین دلیل بخشهایی از آن را برای خواندن انتخاب کردم، علاقه زیادی به این آهنگ دارم.»

آوا فرهند باورز به دلیل محدودیت های موجود در ایران، از نوجوانی به آمریکا آمد و فعالیت های هنری خود را با موسیقی کلاسیک شروع کرد؛ ولی در سالهای اخیر آثار متنوعی در سبک های جاز، پاپ یا راک به زبان های فارسی و انگلیسی خوانده است.

او توجه خاصی به رویدادهای اطراف خود و جهان دارد و در آثارش به موضوعاتی چون آزادی بیان و اندیشه، نقض حقوق بشر یا تبعیض های جنسیتی می پردازد.

«ما می توانیم این دنیا را تغییر دهیم» (به انگلیسی: We Can Turn This World Around) دومین آهنگ این آلبوم است که اخیرأ منتشر شده است. این آهنگ اثری شاد و پرانرژی با پیامی مثبت است که از اهمیت اتحاد و همبستگی می گوید.

آوا فرهند باورز درباره این آهنگ می گوید: «این یکی از اشعار سوزان لوئیس رایت است، خیلی هم زیبا و درماتیک نوشته شده ولی احساس کردم باید یک آهنگ پاپ باشد، به همین علت از او اجازه گرفتم تا کمی ترانه را تغییر بدهم، به او گفتم میخواهم آهنگی مثل آثار اجتماعی دهه شصت میلادی درست کنم، با همون کوبش ها و ریتم فانک آن دوره، کار قشنگی شد.»

سایر آهنگ های این آلبوم نیز به تدریج در روزهای آینده و بصورت رایگان در سایت های موسیقی و شبکه های اجتماعی این هنرمند، منتشر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG