لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

اتریش پیشنهاد میزبانی ساز و کار مالی اروپا برای معامله با ایران را رد کرد


آرشیو
آرشیو

وزارت خارجه اتریش اعلام کرد این کشور میزبانی ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه اتریش گفته است که این کشور پس از «بررسی های فراوان» به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر در موقعیتی قرار ندارد که میزبان «ابزار ویژه مالی» موسوم به اس.پی.وی باشد.

پیش از این بلومبرگ خبر داده بود پس از آنکه بلژیک و لوکزامبورگ میزبانی چنین ساز و کاری را رد کردند، از اتریش خواسته شده بود که میزبان ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران باشد.

وین اعلام کرده است که از این ساز و کار حمایت می‌کند، اما در شرایط فعلی نمی‌تواند میزبانی آن را به عهده بگیرد و این ساز و کار باید به نوعی ایجاد شود که بتواند اهدافش را محقق کند. اتریش اعلام کرده است که سوال‌های زیادی درباره مسایل فنی مرتبط با این ساز و کار وجود دارد.

ایران و اتحادیه اروپا به‌ همراه چین و روسیه، اوایل مهرماه سال جاری در حاشیه اجلاس مجمع‌عمومی سازمان‌ملل، از ایجاد ساز و کاری ویژه برای تسهیل روابط تجاری با ایران تحت توافق برجام، ازجمله درمورد صادرات نفت، خبر دادند.

ایران پیش از این تهدید کرده بود که اگر قادر نباشد به صادرات نفت و گاز ادامه دهد یا از دریافت پول این صادرات محروم شود، برجام را ترک خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشنگتن از برجام خارج می‌شود و تحریم‌های آمریکا که پس از اجرای توافق لغو شده بودند بار دیگر به اجرا در می‌آیند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره دلیل خروج از برجام گفت که توافق اتمی قدرت‌های جهانی با ایران دسترسی ایران به سلاح هسته ای را به طور کامل قطع نمی‌کند، جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را نگرفته است و موجب تهاجمی تر شدن رفتار ایران در منطقه شده است، به همین دلیل آمریکا از آن خارج می شود.

دولت های اروپایی با تصمیم او برای خروج از برجام مخالفت کرده‌اند و سعی دارند که این توافق را حفظ کنند؛ امری که با بازگشت تحریم های سخت آمریکا دشوارتر شده است.

پیشتر اروپا گفته بود ساز و کار ویژه مالی تا پس از ۱۳ آبان، که دور دوم تحریم های آمریکا آغاز شد، اجرایی نمی شود.

سیگال مندلکر معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور اطلاعات مالی و تروریسم ایالات متحده، این هفته اعلام کرد از ایده اروپایی ها برای ایجاد ساز و کار ویژه مالی با ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نگرانی ندارد، چرا که شرکت‌های اروپایی در حال خروج از ایران و توقف فعالیت‌هایشان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG