لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

انتخابات اتریش؛ نخست وزیر جوان اتریش دوباره شانس رسیدن به قدرت را یافت


نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در اتریش نشان می دهد با پیروزی نسبی حزب محافظه کاران، نخست وزیر ۳۳ ساله رهبر حزب راست میانه شانس دوباره تشکیل دولت را دارد.

خبرگزاری فرانسه یکشنبه ۷ مهر به استناد نظرسنجی‌های انجام شده از رای‌دهندگان نوشت حزب مردم اتریش که سباستین کورتس رهبری آن را بر عهده دارد، توانست ۳۷ درصد آرا را کسب کند که تقریبا شش درصد بیشتر از آرای این حزب در انتخابات دو سال پیش است. این حزب با این آرا نمی تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد و نیاز به ائتلاف با دیگر گروه‌ها دارد.

انتخابات زودهنگام پارلمان اتریش امروز یکشنبه به این خاطر برگزار شد که دولت سباستین کورتس پس از انتشار یک فایل ویدئویی از معاون او سقوط کرده بود.​

هاینتس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش در سال ۲۰۱۷، چند ماه قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی، به دیدار یک تاجر زن روس رفته و در آن دیدار به او وعده قراردادهای دولتی در ازای کمک این تاجر روس به پیروزی او و حزبش در انتخابات را داده بود.

پیش بینی شده که حزب سوسیال دموکرات چپ میانه حدود ۲۲ درصد آرا را به دست بیاورد که اگر چنین شود، این بدترین نتیجه برای این حزب پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید.

باستین کورتس، صدراعظم وقت اتریش، خرداد امسال پس از انتشار این فایل ویدئویی، اعلام کرد که از سمتش استعفا داده است و در پی آن نیز پارلمان اتریش به آقای کورتس به عنوان صدراعظم این کشور رای عدم اعتماد داد و در نتیجه دولت اتریش سقوط کرد.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG