لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

پس از سقوط دولت ائتلافی| انتخابات زودهنگام پارلمانی اتریش آغاز شد


مردم اتریش روز یکشنبه ۷ مهرماه پس از سقوط دولت ائتلافی این کشور در یک انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

به گزارش رویترز، به نظر می رسد سباستین کورتس، رهبر حزب راست میانه در این انتخابات پیروز شود اما او هنوز هم برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب خواهد داشت و مشخص نیست که او کدام حزب را برای این ائتلاف انتخاب خواهد کرد.

انتخابات زودهنگام پارلمان اتریش امروز یکشنبه در حالی برگزار شده است که دولت سباستین کورتس پس از انتشار یک ویدئو از معاون او سقوط کرد.

هاینتس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش در سال ۲۰۱۷ چند ماه قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی به دیدار یک تاجر زن روس رفته و در این دیدار به او وعده قراردادهای دولتی را در ازای کمک این تاجر روس به پیروزی او و حزبش در انتخابات را داده بود.

سباستین کورتس صدراعظم وقت اتریش در خرداد امسال پس از انتشار این فایل ویدئویی ، اعلام کرد که از سمتش استعفا داده است و در پی آن نیز پارلمان اتریش به آقای کورتس به عنوان صدراعظم این کشور رای عدم اعتماد داد و در نتیجه دولت اتریش سقوط کرد.

اما در این انتخابات زودهنگام روز یکشنبه ۲۹ سپتامبر احزاب سوشیال دمکرات، حزب راستگرای افراطی آزادی، سبزها و لیبرال‌ها رقابتی بسیار نزدیک با هم دارند.

براساس نظرسنجی‌ها نتیجه این انتخابات احتمالا به نفع سباستین کورتس و حزب محافظه‌کار مردم خواهد بود.

کورتس گفته است که در صورت پیروزی با همه احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی گفت‌وگو خواهد کرد. دو گزینه احتمالی برای این است که رهبر حزب محافظه کار مردم دوباره با حزب راستگرای افراطی آزادی یا سبزها و حزب لیبرال متحد شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG