لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

پارلمان استرالیا تئوری توطئه رابطه میان کووید۱۹ و اینترنت نسل پنجم را رد کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پارلمان استرالیا در گزارشی تئوری توطئه رابطه «کووید۱۹» و اینترنت پرسرعت نسل پنجم «فایو جی» را رد کرد. معترضان به اعمال محدودیت‌های وضع شده در استرالیا و دیگر کشورها ادعا می‌کنند که رابطه ای میان ویروس کرونای جدید و راه اندازی سیستم جدید ارتباطات تلفن‌های همراه وجود دارد.

همه‌گیری «کووید۱۹» گروه‌های متفاوت معتقد به تئوری‌های توطئه را گرد هم آورده است. بعضی باور دارند که این بیماری عامدانه در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است تا مردم به تزریق واکسن به عنوان شکلی از کنترل وادار شوند. دیگران تاکید دارند که یک استاد دانشگاه هاروارد برای ساخت و فروش ویروس کرونا به چین دستگیر شده بود. دیگرانی هم اصرار دارند که فناوری اینترنت پر سرعت نسل پنجم «فایو جی» منشأ حقیقی «کووید۱۹» است. این ایده ابتدا در ماه مارس در ویدیویی در رسانه های اجتماعی مطرح شده و به شکل گسترده‌ای در اینترنت به اشتراک گذاشته شده است.

اما کمیته ارتباطات پارلمان استرالیا در گزارشی می‌گوید رابطه ویروس کرونا و امواج رادیویی حقیقت ندارد. این گزارش «فایو جی» را یک ارتباط اینترنتی امن توصیف کرده و گفته است که رابطه «کووید۱۹» با امواج رادیویی «هیچ مبنای علمی ندارد» و «از نظر بیولوژیکی و فیزیکی غیرممکن» است. «سازمان بهداشت جهانی» و دیگران هم نظر مشابهی دارند. آنها می‌گویند تشعشعات «فایو جی» نمی تواند از پوست عبور کرده یا امکان ورود ویروس به پوست انسان را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG