لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

نخست وزیر استرالیا: بر شمار تلفات درهم شکستن قایق ممکن است افزوده شود


نخست وزیر استرالیا: بر شمار تلفات درهم شکستن قایق ممکن است افزوده شود
نخست وزیر استرالیا: بر شمار تلفات درهم شکستن قایق ممکن است افزوده شود

نخست وزیر استرالیا می گوید احتمال می رود بر شمار مسافران قایقی که در برخورد با صخره ها در جزیره کریستمس در بامداد چهارشنبه کشته شدند، افزوده شود. تا کنون ۲۸ جسد از آب بیرون کشیده شده است.

جولیا گیلارد، که تعطیلاتش را برای برخورد با این حادثه نیمه تمام گذاشت، روز پنجشنبه گفت مقامات دقیقا نمی دانند تعداد پناهجویان در قایق چوبی چند نفر بودند.

مقامات می گویند ۴۲ نفر از دریای توفانی در جنوب جزیره جاوه، متعلق به اندونزی، نجات داده شده اند. اما وزیر مهاجرت استرالیا گفت ممکن است بالغ بر ۱۰۰ نفر سوار قایق بودند که قصد داشتند در جستجوی پناهندگی خود را به استرالیا برسانند. عقیده بر این است که برخی از ایران، عراق و مناطق کردنشین خاورمیانه آمده بودند.

گیلارد گفت اجسادی که تاکنون پیدا شده، چندین جوان و کودک را شامل می شود.

مردم استرالیا از عکس ها و ویدیوهای آماتور درهم شکستن کشتی، که در برابر چشمان ساکنان جزیره روی داد به هراس افتاده اند. آنها ناامیدانه از بالای صخره در حالی که قایق درهم می شکست و مسافران آن به صخره ها کوبیده می شدند، به نظاره ایستاده بودند.

گیلارد این واقعه را یک «حادثه براستی دهشتناک، و یک تراژدی انسانی» نامید و قول داد درباره قاچاقچیان انسان که مسئول آن بودند، تحقیقات جنایی صورت گیرد.

استرالیا به مقصد مطلوبی برای هزاران پناهجو از جنوب آسیا و خاورمیانه تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG