لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

افزایش تلفات سیل در استرالیا


افزایش تلفات سیل در استرالیا
افزایش تلفات سیل در استرالیا

مقام های رسمی استرالیا، مرگ ۱۰ تن را در اثر وقوع سیلابی که روز دوشنبه بدون هشدار قبلی شهر «توومبا» در شمال شرقی کشور را در نوردید، تایید می کنند.

کمیسر پلیس ایالت کوئینزلند یا سیل را یک «سونامی فوری زمینی» توصیف کرده که به مفقود شدن ۷۸ منجر شده است. بسیاری از ساکنان روی بام ساختمان ها یا سقف اتومبیل هایی که در آب فرو رفته اند و یا از تیرهای برق یا درختان بالا رفته اند و برای حفظ جان خود تلاش می کنند. عملیات نجات روز سه شنبه پس از آن که شب پیش به دلیل شرایط نامساعد جوی متوقف شده بود، بار دیگر از سرگرفته شد. مقام های دولتی سیل زدگان را در ۱۲۰ کیلومتری شرق تووومبا در بریسبین، اسکان می دهند. در حالی که گفته می شود آب رودخانه بریسبین نیز از حد معمولی بالاتر رفته است. مقام های رسمی انتظار دارند تا روز پنجشنبه سیل بالغ بر ۹ هزار واحد مسکونی را فرا گیرد. فاجعه سیل سبب شده است ساکنان شهر وحشت زده برای خرید به فروشگاه ها هجوم برند. در همین حال بالا آمدن سطح آب مقام های رسمی را ناگزیر ساخته تا آب پشت سد «وی ون هو» را، که پس از سیل های ویرانگر سال ۱۹۷۴ برای محافظت از بریسبین ساخته شد، رها کنند.

فرماندار ایالت کوئینزلند، از ساکنان مناطق سیل زده خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند . باران های سیل آسای حاره ای که از دسامبر گذشته بیش از ۴۰ شهر بزرگ و کوچک را غرق کرده، کوئینزلند را نیز به کام خود کشیده است. وخیم ترین سیل استرالیا ظرف ۵۰ سال اخیر ،دست کم ۱۹ کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مفقود بر جای گذاشته است. سیل جاده ها و خطوط راه آهن را قطع کرده، به کشتزارها آسیب رسانده و صنایع معدنی در کوئینزلند را متوقف کرده است. هزینه بازسازی این معادن میلیارد ها دلار تخمین زده می شود.

XS
SM
MD
LG