لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

دولت جديد استراليا در اقليت تشکيل خواهد شد


در استراليا، نتايج به دست آمده از شمارش آرای انتخابات سراسری آن کشور نشانگر آن است که هيچ يک از احزاب عمده رقيب از اکثريت لازم برای تشکيل يک دولت يکپارچه برخوردار نيستند و دولت استراليا در اقليت تشکيل خواهد شد. رهبران هردو حزب اصلی عرصۀ انتخابات می گويند گفتگو با نمايندگان مستقل پارلمان برای تشکيل دولت را آغاز کرده اند.

بيش از ۸۰ درصد آرا تا نخستين ساعات بامداد دوشنبه به وقت محلی در استراليا شمارش شده است و بر اساس اعلام مقام های آن کشور هيچ يک از دو حزب حاکم کارگر و حزب محافظه کار، رقبای اصلی عرصۀ انتخابات، نتوانستند ۷۶ کرسی لازم برای کسب اکثريت قاطع در پارلمان را به خود اختصاص دهند. نتايج شمارش حاکی از آن است که اين کشور برای نخستين بار پس از جنگ جهانی دوم و پس از چندين دهه دارای پارلمانی خواهد شد که احزاب عمده را برای حفظ قدرت سياسی، نيازمند رايزنی با نمايندگان مستقل می کند.

خانم جوليا گيلارد، نخست وزير اين کشور و رهبر حزب کارگر، روز يکشنبه ۲۲ اوت به خبرگزاران گفت با نمايندگان مستقل پارلمان گفتگوهايی را برای تشکيل دولت داشته است. تونی ويندسر نماينده مستقل پارلمان نيز اذعان داشت که در روزهای آتی ضمن ملاقات با ديگر نمايندگان مستقل در کانبرا درباره گزينه های بهتر پيش رو رايزنی خواهند کرد. راب اوکشات يکی ديگر از اين نمايندگان گفت «اگر موضوع در حد رقابت احزاب سياسی باقی بماند با پشتيبانی قبيله قرمز يا قبيله آبی از اين يا آن حزب راه به جايی نمی بريم. دوطرف بايد علائق حزبی را کنار گذاشته و به منافع ملی بينديشند. به تشکيل يک دولت قدرتمند و عمل گرا که بر مبنای اجماع عمومی تشکيل شود.»

در همين حال تونی ابوت، رهبر حزب ليبرال-ملی گرا و رقيب نخست وزير استراليا در انتخابات پارلمانی، گفت او نيز در حال گفتگو با چهار نماينده مستقل پارلمان است که جلب آرای آنها باعث می شود تا اين حزب به اکثريت لازم برای تشکيل دولت جديد برسد.

انتخابات پارلمانی استراليا تنها دو ماه پس از آن برگزار می شود که خانم گيلارد در رقابت برای رهبری حزب کارگر، بر کوين راد رهبر سابق اين حزب چيره شد و به عنوان رهبر و نخست وزير جديد جای او را گرفت. خانم گيلارد گفته است که می خواهد همچون دولت کارگر قبلی، دولتی را تشکيل دهد که با ثبات و موثر است.

فيل دياک از کميسيون انتخابات استراليا می گويد «اين هفته ما شمارش و پردازش ۲ مليون آرای اعلام شده را آغاز می کنيم. رای گيری هايی که پستی انجام شده و آرای مناطق و استانها هنوز در راه است.»

تحليل گران می گويند دولت آينده احتمالأ دولتی ائتلافی و به رهبری تونی آبوت خواهد بود. آنها می گويند کرسی های حزب سبز استراليا در سنا نيز احتمالأ از ۵ کرسی به ۹ کرسی افزايش خواهد يافت و اين حزب را به منبع قدرتمندی برای توافق و ائتلاف بدل خواهد کرد. شاخص های مالی و بورس استراليا نيز در روزهای جاری به اين تغييرات حساسيت بسياری نشان داده اند.

XS
SM
MD
LG