لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

يک موزه بحث انگيز در استراليا گشايش يافت


يک موزه بحث انگيز در استراليا گشايش يافت
يک موزه بحث انگيز در استراليا گشايش يافت

موزه جديدی به نام موزه مونا يا موزه هنرهای قديم و جديد در تاسمانی در استراليا افتتاح شد. اين موزه که با ديگر موزه ها تفاوت دارد توجه بسياری را به خود جلب کرده است. ويژگی اين موزه شکستن سنت هاست .

اين موزه داخل يک تپه حفر شده است که در حومهء شمالی شهر هوبارت در استان تاسمانی استراليا، قرار دارد .

بر خلاف بسياری از موزه های جهان در اينجا ديوارها سفيد نيست و در کنار کارهای هنری برچسبی به چشم نمی خورد.

موزه هنرهای قديمی و جديد موسوم به مونا آثار هنری و کارهای دستی ارزشمند مصری و آثار هنری سيدنی نولَن، هنرمند نامی استراليايی، را در خود جای داده است.

در اين موزه در کنار اين گنجينه های هنری بين المللی، مجسمه های آزار دهنده بدن های ناقص، مثله شده، و چيدمان های ويديويی از صحنه های خشونت آميز قرار گرفته است.

مايکل تِرزتِن، افسر کنسولگری آمريکا، که در مراسمِ گشايشِ اين موزه شرکت داشت می گويد: «مردمِ تاسمانی بخصوص شهر هوبارت خيلی خوش شانس هستند که اين موزه اينجاست. اين موزه موردِ توجه بين المللی قرار خواهد گرفت.»

صاحبِ موزه ديويد والش، قمار باز حرفه ای است اما در برابر دوربين خجالتی است. او می گويد موزه هنرهای قديمی و جديد جايی است که می تواند افکار و عقايد شخصی خود را آزادانه منعکس کند .

در روز گشايشِ موزه هزاران هنردوست برای ديدن ِآثار هنری در صف ايستاده بودند.

يکی از ديدار کنندگان می گويد بی صبرانه می خواهد داخل اين موزهء بحث بر انگيز را ببيندو ادامه می دهد که «والش هميشه من را افسون کرده است. اين موزه برايم مثل يک معماست.»

مارک فريژِر، مدير موزه، متذکر می شود که اين نمايشگاه کاری که بايد بکند را کرده است و در ادامه می گويد: «چند قطعه آثار ستيزه جويانه هست. بعضی هايشان حتی ممکن است مردم را شوکه کنند. اما رويهم رفته آدم را به فکر فرو می برد.»

هر چند ديويد والش صاحب موزه انتظار داشت که ديدار کنندگان با عصبانيت موزه را ترک کنند اما ظاهراً بيشتر آنها کنجکاو بودند و قدرشناسی می کردند.

موزهء هنرهای قديمی و جديد همه روزه به طور رايگان برای بازديد عموم باز است.

XS
SM
MD
LG