لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۳

نگرانی دانشمندان: آتش‌سوزی جنگلی استرالیا بسیاری از گونه‌های جانوری کمیاب را در آستانه انقراض قرار داده است


یک والابی در حال فرار کردن از محل آتش‌سوزی در نزدیکی کوه «منگروو» در شمال سیدنی
یک والابی در حال فرار کردن از محل آتش‌سوزی در نزدیکی کوه «منگروو» در شمال سیدنی

در آتش‌سوزی بی سابقه استرالیا، که تا کنون ۱۰۴ هزار کیلومتر مربع از جنگل‌ها و پارک‌های جنگلی در جنوب شرقی این کشور را ازبین برده است، برآورد می‌شود که بیش از یک میلیارد قطعه جانور وحشی کشته شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دانشمندان اکنون نگران آن هستند که این فاجعه زیست‌محیطی، برخی از گونه‌های منحصر به فرد جانوری این قاره جزیره ای - مانند کانگرو، کوالا، و والابی که در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شوند - را در آستانه انقراض قرار داده باشد.

دانشمندان زیست‌شناس اکنون در مناطقی که آتش فروکش کرده، در جستجوی حیوانات نجات یافته هستند و امیدوارند که تعداد کافی از برخی از حیوانات نادر و در خطر انقراض را پیدا کرده و جمعیت آنها را تجدید کنند.

کینگزلی دیکسن، بوم‌شناس (اکولوژیست) دانشگاه کرتین شهر پرث، در استرالیا گفت: «فکر نمی کنم ما تا به امروز در استرالیا شاهد چنین تک‌سانحه‌ای بوده باشیم که تا این اندازه زیستگاه حیوانات را نابود کرده و بسیاری از موجودات را تا پای انقراض برده باشد.»

یک کوالا تحت درمان سوختگی
یک کوالا تحت درمان سوختگی

به گفته گای والارد، بوم‌شناس دانشگاه «نیو انگلند» در شهر آرمیدال استرالیا، بنا به تخمین دانشمندان پیش از شروع آتش‌سوزی جنگلی تنها ۱۵ هزار والابی - جانوری شبیه کانگرو ولی کوچکتر - در حیات وحش باقی مانده بود و آتش‌سوزی اخیر استرالیا، که موجب از بین رفتن آخرین زیستگاه این موجودات منحصر به فرد شده، آنها را در خطر انقراض قرار داده است.

چند بچه والابی یتیم تحت درمان در کلینیک باغ وحش استرالای که مادرهایشان را در آتش‌سوزی از دست داده اند.
چند بچه والابی یتیم تحت درمان در کلینیک باغ وحش استرالای که مادرهایشان را در آتش‌سوزی از دست داده اند.

آقای بالارد گفت: «این (واقعه) بسیار ویرانگر بود. بوی حیوانات مرده را می توان استشمام کرد.»

گرمای کم سابقه هوا در استرالیا (تا ۴۰ درجه سانتیگراد) و کاهش بارندگی به گسترش این آتش سوزی دامن زده است. باد، موج آتش را به سمت سواحل برده و آتش سریعتر پیشروی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG