لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۲

وزیر امور خارجه استرالیا: ایالات متحده در انتشار اسناد محرمانه بر روی پایگاه اینترنتی ویکی لیکس مقصر است


جولین آسانژ بنیانگزار ویکی لیکس
جولین آسانژ بنیانگزار ویکی لیکس

وزیر امور خارجه استرالیا ایالات متحده را مسئول فاش شدن اسناد محرمانه بر روی پایگاه اینترنتی ویکی لیکس می داند و می گوید از جولین آسانژ بنیانگزار این پایگاه حمایت می کند.

کوین راد وزیر امور خارجه استرالیا در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز ایالات متحده را در انتشار اسناد محرمانه بر روی پایگاه اینترنتی ویکی لیکس مقصر خواند.

آقای آسانژ مسئول فاش شدن ۲۵۰ هزار سند روابط دیپلماتیک ایالات متحده نیست. آمریکاییان مسئول فاش شدن این مدارک هستند.

سخنان کوین راد در حالی ایراد شد که جولین آسانژ بنیانگزار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس توسط پلیس بریتانیا دستگیر شده است .

آقای آسانژ که شهروند استرالیا است پس از این که پلیس بین المللی خواهان دستگیری او شد خود را در لندن به اسکاتلتد یارد تسلیم کرد. وی متهم است در سوئد بدون رضایت دو زن با آنان ارتباط جنسی برقرار کرده است.

کوین راد در گفتگویی با خبرنگاران اظهار داشت جولین آسانژ تا زمانی که محکوم نشده بی گناه شناخته می شود.

آقای آسانژ تلفنی درخواست کمک وحمایت کنسولی کرده است که قطعا پاسخی مثبت را به همراه داشت. همانگونه که ما از هر شهروند استرالیایی حمایت می کنیم.

وزیر امور خارجه استرالیا افزود نمایندگان کنسولگری استرالیا در دادگاهی که آقای آسانژ در آن حضور یافته است حاضر بوده اند. قاضی دادگاه روز گذشته با آزادی آقای آسانژ به قید وثیقه مخالفت کرد.

در حالی که سوئد خواستار استرداد جولین آسانژ به آن کشور است برخی نیز در ایالات متحده خواستار استرداد او به این کشور هستند تا وی به دلیل آشکار سازی مدارک دیپلماتیک آمریکا به اتهام خیانت محاکمه شود. کارشناسان حقوقی آن را رد می کنند.

مارک زید متخصص قوانین امنیت ملی می گوید آقای آسانژ مرتکب خیانت علیه ایالات متحده نشده زیرا او حتی شهروند آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG