لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

هکرها از اقدامات علیه ویکی لیکس انتقام می گیرند


هکرها از اقدامات علیه ویکی لیکس انتقام می گیرند
هکرها از اقدامات علیه ویکی لیکس انتقام می گیرند

گروهی از هکرها یک حمله اینترنتی را به شرکت های بازرگانی که روابط خود را با ویکی لیکس گسسته اند، آغاز کرده اند.
گروهی که خود را «ناشناس» می نامد، ظاهرا در یک حمله انتقامی بدلیل دستگیری ژولیان آسانژ رهبر ویکی لیکس، مسئولیت بستن وب سایت مستر کارد را در روز چهارشنبه بر عهده گرفت. شرکت مستر کارد روز دوشنبه اعلام کرد نقل و انتقال اعانات به ویکی لیکس را متوقف می کند.
هکرها، یا «هکتیویست ها»، همچنین یک بانک سوییسی را که حساب ژولیان آسانژ را بست هدف گرفته اند.

در این میان، وزیر امور خارجه استرالیا می گوید او در انتشار تلگرام های دیپلماتیکی محرمامه آمریکا، ایالات متحده را مسئول می داند نه جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را.
کوین راد روز چهارشنبه گفت کسانی که در آغاز اسناد را درز دادند قانونا در انتشار آنها توسط ویکی لیکس مسئول هستند. او گفت این رویداد مشکلاتی را که در سیستم امنیتی آمریکا وجود دارد نشان می دهد.
ویکی لیکس علیرغم دستگیری و زندانی شدن آسانژ در لندن در روز سه شنبه، مجموعه جدیدی از اسناد آمریکا را منتشر کرده است. در یکی از گزارش ها گفته می شود دولت بریتانیا از آن بیم داشت که اگر عامل انفجار هواپیمای مسافری آمریکا برفراز لاکربی در اسکاتلند در زندان بمیرد، لیبی به عملی «سخت و فوری» علیه منافع بریتانیا دست بزند.
یک دیپلمات آمریکایی در تلگرامی در سال ۲۰۰۹ نوشت لیبی برای متوقف ساختن معاملات تجارتی با بریتانیا و آزار شهروندان بریتانیایی در لیبی، در صورتی که عبدالباسط المغراهی در زندان بماند، از تهدید های «زورگویانه» استفاده کرد.
«مغراهی» که آزادی او در سال گذشته بر تنش بین واشنگتن و لندن دامن زد، در حمله ای در سال ۱۹۸۸ که هواپیمای مسافر بر پان آمریکن را برای فراز لاکربی منفجر کرد مجرم شناخته شد. در آن حادثه ۲۵۹ نفر مسافران و سرنشینان هواپیما و ۱۱ نفر در زمین کشته شدند. اکثر مسافران شهروندان آمریکا بودند.
جدید ترین گزارش ها همراه با پیام جالب توجهی در آن لاین که قول می دهد انتشار اسناد محرمانه ادامه خواهد یافت، منتشر شد.
روز سه شنبه دادگاهی در لندن درخواست آسانژ برای آزادی در برابر سپردن وثیقه را رد کرد. آسانژ با امکان استرداد به سوئد مبارزه می کند. او در آنجا در ارتباط با اتهام ارتکاب جرائم جنسی تحت تعقیب قرار دارد. دادگاه دستور داد آسانژ تا رسیدگی بعدی به پرونده او در ۱۴ دسامبر در بازداشت بماند.
دادستان سوئدی می گوید تحقیقات به ویکی لیکس، که با انتشار گزارش های دیپلماتیک محرمانه دولت آمریکا را خشمگین ساخته است ارتباطی ندارد، و او بر آن نیست آسانژ را اگر به سوئد مسترد شود، به آمریکا تحویل دهد.
مقامات آمریکایی روز سه شنبه گفتند بدلیل فاش شدن گزارش های محرمانه، هم اینک از اعتماد برخی از دولت های خارجی به آمریکا کاسته شده است. فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت دیپلمات های کمتری در جلسات شرکت می کنند. او گفت در دست کم یک مورد، درخواست شد «دفترچه های یادداشت به داخل اتاق برده نشود.»
سخنگوی پنتاگون گفت ارتش آمریکا «پس گرفتن» قرار دادهای خارجی را شاهد بوده است.
هیچیک از دو مقام نمونه های مشخصی از کشورهایی که بدلیل درز اسناد تماس های خود را با مقامات آمریکایی کاهش داده اند ارائه ندادند. اما تلگرام ها حاوی گزارش های بالقوه زیانباری درباره دولت های چندین کشور، از جمله پاکستان، افغانستان، عربستان سعودی، ترکیه و روسیه است.

XS
SM
MD
LG