لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

استرالیا خواستار توضیح اسرائیل درباره مرگ زندانی ایکس شد


موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل در مرکز تنش در روابط این کشور با استرالیا قرار گرفته است.

استرالیا درباره مرگ مرموز یک فرد مظنون به جاسوسی برای موساد از اسرائیل توضیح خواسته است. این فرد، معروف به «زندانی ایکس» شهروندی دوگانه استرالیایی‌اسرائیلی داشت و دو سال پیش در زندان اسرائیل خودکشی کرد.

باب کار، وزیر خارجه اسرائیل دستور تحقیق درباره این پرونده را صادر کرده است.

به گفته رسانه‌های استرالیایی، زندانی ایکس پس از آن که اسرائیل او را به خیانت متهم کرد در سلول انفرادی خود را دار زد.

این خبر روابط استرالیا و اسرائیل را دچار تنش کرده و پرسش هایی درباره امکان خودکشی در سلولی که ۲۴ ساعته و زیر تدابیر امنیتی شدید تحت نظر بوده، مطرح شده است. اسرائیل از پاسخ دهی به جزئیات پرونده خودداری می کند و این رفتار موجب شده تا انتقادات به قوانین این کشور شدت یابد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با پشتیبانی از سیاست سکوت کشورش درمورد پرونده گفت این سیاست لازم است.

نتانیاهو به کابینه اسرائیل گفت که این کشور با تهدیدهایی مواجه است که هیچ کشور دیگری را تهدید نمی کند و انتشار اطلاعات می تواند امنیت کشور را تهدید کند.

اما استرالیا خواستار پاسخگویی اسرائیل است بویژه به این دلیل که ماموران موساد ظاهرا با استفاده از گذرنامه‌های استرالیایی در سال ۲۰۱۰ یک عضو ارشد حماس در دبی را ترور کردند. استرالیا پس از آن یک عضو سفارت اسرائیل را اخراج کرد.

رسانه‌های استرالیایی می گویند «زندانی ایکس» طی انجام عملیات موساد در ایران و چند کشور عربی از پاسپورت استرالیایی استفاده کرده است. این گزارش‌ها حاکی است که تماس او با مقامات استرالیایی برای گزارش دادن استفاده از پاسپورت این کشور در عملیات، موجب بازداشت وی در اسرائیل شد.

XS
SM
MD
LG