لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

نگرانی چین از رادار و تلسکوپ آمریکا در استرالیا


تصمیم استرالیا در مورد استقرار یک رادار قوی و یک تلسکوپ فضائی آمریکا در آن کشور موجب نگرانی بعضی از ناظران منطقه ای شده است که معقدند این اقدام می تواند تشنج در مناسبات با چین را بیشتر کند. این برنامه روز چهارشنبه در جریان مذاکرات استراتژیک این دو کشور متحد در شهر پرت استرالیا اعلام شد.

استقرار رادار قوی و تلسکوپ فضائی در استرالیا بخشی از یک برنامه عملیاتی پیچیده و حساس اطلاعاتی آمریکاست، که تاسیسات ردیابی ماهواره ای موسوم به پاین گپ (Pine Gap) در نزدیکی شهر آلیس اسپرینگز (Alice Springs) را دربر می گیرد.

گفته می شود این ماهواره ها حدود یک سوم از کره زمین را تحت پوشش دارند ، که بخش هائی از چین، روسیه و خاورمیانه را دربر می گیرد.

مایکل مک گینلی استاد ارشد روابط بین الملل و مطالعات استرتژیک در دانشگاه ملی استرالیا، معتقد است این رادار جدید و تلسکوپ فضائی می تواند موجب خشم چینی ها شود.

مک گینلی می گوید "بیشترین توجه در این برنامه، معطوف به محدوده آلیس اسپرینگز است، اما عملا بخشی از حضور دائم اطلاعاتی آمریکا در داخل استرالیا را منعکس می کند، که مناطقی گسترده از حوزه آسیائی اقیانوس آرام را زیر نظر دارد. گرچه اساسا این برنامه ای جدید نیست، اما می تواند به موردی دیگر برای اصطکاک در مناسبات با چین مبدل شود".

پایگاه های دریائی و فرودگاه های استرالیا حائز اهمیتی حیاتی برای برنامه های واشنگتن است، که سال گذشته اعلام کرد توجه استراتژیک خود را، همزمان با تداوم بنیه اقتصادی و نظامی چین ، به منطقه آسیائی اقیانوس آرام معطوف می کند.

چین معتقد است اقدامات آمریکا برای گسترش حضور در شرق منطه آسیائی اقیانوس آرام با هدف جلوگیری از نفوذ رو به گسترش منطقه ای پکن انجام می گیرد.

وزیران دفاع و امور خارجه استرالیا و آمریکا روز چهارشنبه به مذاکرات دوروزه خود در پرت پایان دادند. دسترسی آتی آمریکا به پایگاه های هوائی در شمال استرالیا، و نیز دسترسی به بنادر استرالیا، بخشی از این مذاکرات بود

اعلامیه مشترک مذاکرات می گوید هرگونه گسترش حضور نظامی آمریکا در استرالیا "مستلزم مطالعات جامع بعدی و تصمیمات آتی پایتخت های دو کشور است".

سابقه مناسبات رسمی امنیتی استرالیا با آمریکا به بیش از ۶۰ سال پیش بازمی گردد. استرالیا، نیوزیلند و آمریکا در اوج دوران جنگ سرد در سپتامبر ۱۹۵۱ پیمانی را در ساانفرانسیسکو امضا کردند که به پیمان آنزوس (ANZUS) معروف است. پس از آن نیز دولت های بعدی استرالیا همواره تاکید کرده اند که مناسبات نظامی با واشنگتن برای امنیت استرالیا در درازمدت اهمیتی اساسی دارد.
XS
SM
MD
LG