لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

نخست‌وزیر استرالیا: چین برای ممانعت از ادامه جنگ تجاری دست به اصلاح اقتصادی بزند


اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، از چین خواست برای جلوگیری از ادامه جنگ تجاری میان این کشور و ایالات متحده، دست به اصلاحات اقتصادی بزند.

به گزارش رویترز، موریسون گفته است که جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین به اقتصاد جهان لطمه وارد می‌کند و از دولت چین خواست برای جلوگیری از ادامه این مسئله، انجام اصلاحات اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد.

موریسون در جریان یک سخنرانی در شهر سیدنی گفت انتقال اجباری تکنولوژی یا جاسوسی و دزدی صنعتی قابل توجیه نیستند.

سخنان نخست‌وزیر استرالیا یک روز پیش از دیدار دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین بیان شده است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته هم اعلام کرده بود تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به ایالات متحده، از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن این‌که به زودی بر ۳۲۵ میلیارد دلار از واردات چین نیز تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد شد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت‌های فناوری به موسسه‌های چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG