لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

استرالیا می‌گوید پرزیدنت ترامپ از نخست وزیر آن کشور برای تحقیق درباره منشأ گزارش مولر کمک خواسته بود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - استرالیا تائید کرده است که پرزیدنت دونالد ترامپ از اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، خواسته در تحقیق درباره منشأ گزارش رابرت مولر کمک کند. بنا بر گزارش ها، درخواست کمک به تحقیقات تحت نظر ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، اندکی پیش از سفر اخیر موریسون به ایالات متحده انجام گرفته بود.

استرالیا گفته است «نهایت تلاش» خود را برای همکاری با تحقیقات وزارت دادگستری ایالات متحده درباره گزارش رابرت مولر به کار خواهد گرفت. آغاز تحقیقات مولر درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تا حدودی نتیجه اظهارات وزیر خارجه سابق استرالیا بود.

آلکساندر داونر، دیپلمات استرالیایی، گزارش داده بود که جرج پاپاداپولوس، یکی از اعضای وقت کمپین انتخاباتی ترامپ، از تلاش روس ها برای بی اعتبار کردن هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، اطلاع داشت.

داونر به رسانه دولتی استرالیا می گوید چیزی بیش از آن چه درباره مکالمه اش در ماه مه ۲۰۱۶ گفته بود، ندارد.

داونر گفت: «این طور نیست که نمی خواهم خودم را تکرار کنم، اما چیز بیشتری برای گفتن ندارم. من مکالمه ای با این فرد داشتم و آن بخش از مکالمه ام را به اطلاع آمریکایی ها رساندم. چیزی بیش از این وجود ندارد. من اطلاعات بیشتری نمی توانم به شما بدهم و هیچ چیز درباره مکالماتی که اسکات موریسون با آمریکایی ها از جمله پرزیدنت ترامپ داشته است نمی دانم.»

پاپاداپولوس طرح چنین موضوعی را به کل تکذیب کرده است. پاپاداپولوس سال پیش مدت کوتاهی برای ادای اظهارات دروغ به «اف بی آی» زندانی شد.

سیاستمداران اپوزیسیون در استرالیا می خواهند بدانند آیا پرزیدنت ترامپ از استرالیا برای بی اعتبار کردن منتقدانش استفاده کرده است یا نه.

اسکات موریسون یکی از نزدیک ترین متحدان بین المللی پرزیدنت ترامپ است و اخیرا در یک ضیافت شام در کاخ سفید مورد پذیرایی قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG