لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

استرالیا قتل یک کارمند پلیس سیدنی را "احتمالا تروریستی" دانست


مقام های استراليا تيراندازی و قتل یک کارمند امور مالی پلیس شهر سیدنی را به احتمال زياد ناشی از ديدگاه‌های افراط گرايانه و تروريستی دانستند.

یک نوجوان ۱۵ ساله کرد عراقی تبار متولد ایران، بعد از ظهر جمعه دوم اکتبر به وقت محلی يک کارمند امور مالی پليس شهر سيدنی استراليا را به ضرب گلوله به قتل رساند و خود پس از تبادل آتش با پلیس کشته شد.

پليس استراليا اعلام کرد که واقعه تيراندازی روز جمعه در سيدنی و مرگ يک کارمند غيرنظامی پليس احتمالاً ناشی از ديدگاه‌های افراط گرايانه بوده است و تيم ويژه ای برای انجام تحقيقات کامل تشکيل شده است.

فرد قربانی، کورتيس چينگ نام داشت از ۱۷ سال پيش به عنوان کارمند امور مالی با پليس استراليا همکاری می‌کرد. برخی از گزارش‌ها حاکيست فرد مهاجم پيش از تيراندازی به طرف کورتيس چينگ شعار های مذهبی سر داده است.

ملکوم ترنبول، نخست وزير استراليا، روز شنبه گفت که دولت استراليا از اين پس بايد به مشکل جذب جوانان و نوجوانان به ديدگاه‌های راديکاليستی رسيدگی کند.

او از مردم کشور خود گفت وحشت نکنند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

تيراندازی اخیر در سیدنی ياد آور واقعه‌ای که در آذر ماه سال گذشته است که طی آن يک روحانی ۵۰ ساله ايرانی و پناهنده استراليا ملقب به هارون مونس و به نام محمد حسن منطقی، اقدام به گروگانگيری در کافه ای در شهر سيدنی کرد. او در جريان تيراندازی مأموران پليس همراه با دو تن از گروگان‌های خود کشته شد.

XS
SM
MD
LG