لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

پنج مظنون در استرالیا به توطئه برای عملیات تروریستی دستگیر شدند


تونی آبوت
تونی آبوت

پلیس استرالیا پنج نوجوان را دستگیر کرده است، آنهابه توطئه چینی برای دست زدن به حمله تروریستی با الهام از گروه موسوم به دولت اسلامی مظنون هستند.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا روز شنبه در یک نشست خبری دستگیری ها را که در ملبورن صورت گرفت، اعلام کرد و گفت عقیده بر این است که آنها برای حمله به افسران پلیس در روز « آنزاک» -سپاهیان استرالیا و زلاند نو-در ۲۵ آوریل آماده می شدند. در چنین روزی در ۱۹۱۵، سربازان در جریان جنگ جهانی در شبه جزیره گالی پولی متعلق به ترکیه فرود آمدند.

کفیل فرمانده پلیس فدرال استرالیا گفت « در این مرحله ما در این مورد که قرار بود افرادی گردن زده شوند اطلاعی نداریم اما شواهدی از حمله به پلیس موجود بود.برخی شواهد و مدارکی که ما در دو محل جمع کردیم، و اطلاعات دیگری که داریم، ما را معتقد می سازد این مورد بخصوص از داعش الهام گرفته است.»

تونی آبوت گفت نوجوانان چند ماهی بود به عنوان تهدید تروریستی زیر نظر بودند و از مردم خواست به زندگی عادی ادامه دهند.

او گفت ِ«بهترین نشانی از مقابله و سرسختی که می توانیم به کسانی که می خواهند به ما صدمه برنند نشان دهیم، این است که به زندگی عادی، آرام و آزاد ادامه دهیم.»

تونی آبوت ، استرالیایی ها را به حضور انبوه در آئین های روز آنزاک، و حمایت از « ارزش ها و نیروهای مسلح» کشور فراخواند.

دولت استرالیا سال پیش، در پاسخ به تهدید های طرفداران گروه دولت اسلامی، سطح آماده باش تروریستی را بالا برد.

پنج مطنونی که روز شنبه دستگیرشدند، همه ۱۸ یا ۱۹ سال دارند. مقامات می گویند آنها به نوجوان دیگری به نام عبدالنعمان حیدر، ارتباط داشتند. او یک حامی مظنون گروه دولت اسلامی بود که سال پیش پس از چاقو زدن به دو افسر در ملبورن، مرکز ایالت ویکتوریا ، توسط پلیس کشته شد.

XS
SM
MD
LG