لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۲

استرالیایی‌ها نگران کاهش محدودیت‌های ناشی از کووید۱۹ هستند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نتایج یک پژوهش تازه نشان می دهد که بسیاری از استرالیایی ها در صورت کاهش یا لغو محدودیت های ناشی از «کووید۱۹» تمایلی به ترک خانه های خود یا حضور در گردهمایی‌های بزرگ ندارند. استرالیا ۶۸۴۹ مورد ابتلا به ویروس کرونا داشته است. از این تعداد تقریبا ۵۹۰۰ بیمار بهبود یافته اند، اما ۹۶ نفر در اثر ابتلا به این ویروس کشته شده اند.

اولین مورد «کووید۱۹» در استرالیا اواخر ماه ژانویه گذشته تائید شد. دولت آن کشور برای محدود کردن شیوع این بیماری به شدت عفونی تمام مرزهای بین المللی استرالیا را بست و بخش عمده ای از مردم را خانه‌نشین کرد. کافه‌ها، مشروب‌فروشی‌ها، سالن‌های ورزش و بدنسازی، بسیاری از مدارس، و سینماها تعطیل شدند. تدابیر شدیدی برای فاصله‌گذاری اجتماعی به اجرا درآمد و برای متخلفان جریمه‌هایی در نظر گرفته شد.

اما با فرونشستن موج این بیماری جدید، انتظار می رود بعضی محدودیت کاهش یافته یا حتی برداشته شود.

استرالیایی‌ها سخت مشتاق بازگشت زندگی شان به وضعیت عادی هستند، اما داده های تازه از «واکس پاپ لبز»، یک شرکت پژوهشی خصوصی، و شرکت رسانه ای استرالیا (ای بی سی) از بی‌میلی بسیاری از مردم نسبت به پذیرش آزادی‌های فردی در صورت لغو محدودیت‌ها، حکایت دارد.

این نظرسنجی که از ۲۲۲۵ استرالیایی انجام گرفته است نشان می دهد، از هر هشت نفر فقط یک نفر به گردهمایی های بزرگ خواهد رفت، کمتر از یک نفر از هر پنج نفر با هواپیما سفر خواهند کرد و تنها ۴۰ درصد به مشروب فروشی ها یا رستوران ها خواهند رفت.

یافته های این پژوهش از عواقب ناخوشایندی برای بخش های اقتصادی آسیب دیده از همه گیری «کووید۱۹» شامل فعالیت های هنری، هتلداری، و هواپیمایی خبر می دهد.

انتظار می رود دولت استرالیا روز جمعه یک جدول زمانی را برای کاهش بعضی محدودیت ها اعلام کند.

مقام های مسئول تخمین می زنند که هزینه هر هفته اعمال محدودیت ها برای اقتصاد استرالیا ۲.۵ میلیارد دلار است.

نرخ بیکاری احتمالا به ۱۰ درصد خواهد رسید. آخرین رکود اقتصادی در استرالیا به اوایل دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG