لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

نخست وزیر استرالیا: وقت بازبینی برجام فرا رسیده است


موریسون با اشاره به اقدام‌های ایران در منطقه خاورمیانه، این کشور را «نیروی بی ثبات کننده» در منطقه معرفی کرد
موریسون با اشاره به اقدام‌های ایران در منطقه خاورمیانه، این کشور را «نیروی بی ثبات کننده» در منطقه معرفی کرد

«اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا، خبر داد که این کشور پس از سه سال، توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ را دوباره بررسی خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست‌وزیر استرالیا، با اشاره به گذشت سه سال از امضای توافق هسته‌ای میان ایران و غرب، گفت که اکنون وقت بازبینی این توافق رسیده تا مشخص شود «آیا این توافق می‌تواند مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود یا خیر.»

موریسون همچنین با اشاره به اقدام‌های ایران در منطقه خاورمیانه، این کشور را «نیروی بی ثبات کننده» در منطقه معرفی کرد، اما گفت: «استرالیا به موضعی که تا‌کنون داشته‌ پایبند است، مگر آن‌که تصمیم به تغییر آن بگیریم»‌ و اشاره کرد که نگاهی دقیق به این مساله خواهند داشت.

موریسون آگوست امسال در استرالیا به قدرت رسید. دولت پیشین این کشور از حامیان برجام و منتقد خروج آمریکا از این توافق‌نامه بود.

در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک هم، وزیر خارجه این کشور گفته بود تا زمان پایبند بودن ایران به تعهداتش در برجام، استرالیا از این معاهده حمایت خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت ماه سال جاری گفت که آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ خارج می‌شود. دولت آمریکا ایران را به توسعه برنامه موشکی و بی‌ثبات کردن خاورمیانه متهم و اعلام کرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز بازگردانده می‌شود.

دور اول این تحریم‌ها از مرداد ماه سال جاری آغاز شد و دور دوم تحریم‌ها - که فروش نفت و گاز ایران را هدف می‌گیرد - قرار است از آبان ماه اجرایی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG