لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

خزانه داری استرالیا: توفان ممکن است اقتصاد را نابود کند


خزانه داری استرالیا: توفان ممکن است اقتصاد را نابود کند
خزانه داری استرالیا: توفان ممکن است اقتصاد را نابود کند

وزیر خزانه داری استرالیا می گوید مناطق وسیعی از این کشور بر اثر سیل و توفان ویران شده و خسارات عمده ای برای اقتصاد این کشور به بار آورده است، به طوری که بازسازی و جبران آن سالها به طول خواهد انجامید.

واین سوان، روز دوشنبه گفت سانحه طبیعی اخیر از نظر ارزش خسارتی که به بار آورده در تاریخ اقتصاد استرالیا بی سابقه بوده است. به گفته او دولت برای آن که بودجه خود را تا سال ۲۰۱۳ به میزان برنامه ریزی شده برساند، باید با تصمیم های سخت گیرانه، در مخارج خود صرفه جویی کند.

آقای سوان همچنین گفت که این خسارت ها می تواند بر سرنوشت صنعت بیمه تاثیر سوء بگذارد.

توفان و سیل امسال سه چهارم ایالت کویینزلند استرالیا را دربرگرفت و با زیر آب رفتن بیش از ۴۰ آبادی و نابود شدن بسیاری از خانه ها و کشت زارها و تخریب صنایع زیربنایی و از بین رفتن صادرات کالا، بیش ازمیلیارد ها دلار خسارت وارد آورد.

در ایالت ویکتوریا نیز وقوع سیل بیش از ۱۴۰۰ خانه را در ۴۳ شهر این ایالت غرق کرد.
توفان های ماه اخیر در کویینزلند حدود چهل کشته و دست کم ۱۷ مجروح برجا گذاشته و از سرنوشت ۱۴ نفر هنوز خبری در دست نیست.

تنها در مرکز ایالت کویینزلند بیش از ۲۰ هزار خانه بکلی ویران و ۱۵ هزار خانه دیگر نیمه ویران شده است. تلاش برای لای روبی شهر هم اکنون با شدت در دست انجام است.

در ایالت ویکتوریا نیز منطقه ای که دوسال پیش بر اثر آتش سوزی بکلی نابود شده بود، امسال دستخوش توفانی شد که می گویند در صد سال اخیر بی سابقه بوده است. بر اثر این توفان هزاران تن خانه های خود را ترک کرده و بی خانمان شده اند.

کارشناسان علت ریزش این سیلاب ها را به پدیده ای در هواشناسی به نام لانینا نسبت می دهند که سبب سرد شدن هوا و تشدید باران های موسمی معمول حاره ای شده است.

XS
SM
MD
LG