لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

یک دستگاه چاپ «سلفی» برنده جایزه «پرتره دیجیتالی ۲۰۱۷» در استرالیا شد


یک چیدمان هنری برنده جایزه پرتره دیجیتالی ۲۰۱۷ در استرالیا شده. عنوان این اثر «شرکت سلفی» است و همانطور که از اسمش پیداست عکسهای سلفی چاپ می کند. این اثر یک چیدمان است که شامل ۵ دستگاه می شود و سلفی های اینستاگرم را چاپ می کند.

«المار ترفز» و «رالف کنکه» خالقان این اثر هنری هستند.

رالف کنکه می گوید مردم می توانند جریان عکسهای سلفی که به طور زنده از سراسر دنیا در اینستاگرم پست میشود را ببینند. این دستگاه نشان می دهد در خیابانها، خانه مردم، محل کارشان یا هر جای دیگر چه می گذرد.

رالف کنکه - هنرمند

هر عکسی که با هشتگ «سلفی» در اینستاگرم آپلود شود، سریع وارد سیستم شده و چاپ می شود. این اثر تنها رقابت کننده جایزه پرتره دیجیتالی ۲۰۱۷ در استرالیا است که فیلم نیست و همین امر موجب برد این دو هنرمند بود. چرا که به گفته جرج پونخین، از داوران این رقابت، سوژه مسابقه رسانه های جدید است و چه پدیده ای جدیدتر از اینستاگرم.

او می گوید با تکنولوژیهای جدید هم می توان خلاق بود هم با دید نقدگرانه به آن نگاه کرد و اثر «شرکت سلفی» یک نمونه بارزه از چنین تکنولوژی و بسیار نوآورانه است.

به گفته خالقان این اثر، شرکت سلفی لزوما در رابطه با فرهنگ سلفی یا همان عکس گرفتن از خود نیست. بلکه هدف آنها این است که بحثی را پیرامون تاثیر عصر دیجیتال بر روی زندگی مردم به وجود بیاورند.

رالف کنکه می گوید به عقیده بعضیها کسانی که عکس سلفی می گیرند آدمهای سطحی هستند اما نباید فراموش کنیم که بخشی از فرهنگی شده که همه ما با آن در ارتباط هستیم.

چیدمان هنری «شرکت سلفی» در کنار دیگر رقابت کننده های جایزه پرتره دیجیتالی استرالیا در گالری ملی پرتره کانبرا، پایتخت استرالیا تا دو ماه آینده نمایش داده خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG