لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

در برخورد یک قایق به صخره ها در اقیانوس هند، ۲۷ پناهجو کشته شدند


در برخورد یک قایق به صخره ها در اقیانوس هند، ۲۷ پناهجو کشته شدند
در برخورد یک قایق به صخره ها در اقیانوس هند، ۲۷ پناهجو کشته شدند

مقامات استرالیایی می گویند یک قایق حامل پناهجویان به صخره هایی در ساحل جزیره کریستمس برخورد کرد، و دست کم ۲۷ تن، از جمله کودکان، کشته شدند.
بگفته مقامات، قایق چوبی با حدود ۷۰ نفر که گمان می رود از عراق و ایران بودند، بامداد چهارشنبه به ساحل جزیره رسید. امواج بزرگ قایق را به صخره ها در دماغه شمال شرقی جزیره کوبید، آنرا درهم شکست و مسافران به داخل آب پرت شدند.
اداره گمرک استرالیا می گوید کشتی های گمرک و نیروی دریایی حدود ۴۱ نفر را نجات دادند، و یک نفر توانست خود را به ساحل برساند. جستجو برای یافتن بازماندگان احتمالی دیگر در «شرایط فوق العاده دشوار و خطرناک» ادامه دارد. ۲۷ جسد از آب بیرون کشیده شده اند.
جزیره کریسمس در حدود ۲۶۰۰ کیلومتری شمال غربی استرالیا در اقیانوس هند قرار دارد. در آنجا دولت کانبرا بازداشتگاه عمده ای برای پناهجویانی که سعی دارند با قایق به خاک اصلی استرالیا برسند ایجاد کرده است. اکثر آنها از خاورمیانه و آفریقا هستند.
ساکنان جزیره زمانی که صداهای جیغ و فریاد را از قایق شنیدند به طرف صخره شتافتند. آنها می گویند جلیقه های نجات را به داخل آب انداختند، اما در حالی که می دیدند پناهجویان در آب دست و پا می زنند و غرق می شوند، احساس کردند کاری از آنها ساخته نیست. ساکنان می گویند حدود یک ساعت طول کشید تا کشتی های نجات به صحنه رسیدند.
یک سخنگوی سرویس «پزشک پرنده سلطنتی» استرالیا به صدای آمریکا گفت تیم های پزشکی برای درمان سه نفر که به شدت مجروح شدند، فرستاده شده اند.
جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا تعطیلاتش را نیمه تمام گذاشت و برای پرداختن به این فاجعه به کانبرا بازگشت.
آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد می گوید این حادثه «یادآور اندوهبار» خطری است که در برابر مردمی که از آزار و نقض حقوق بشر در کشورهایشان می گریزند قرار دارد. همچنین «اقدامات مستاصلانه» ای را که چنین افرادی برای رسیدن به ایمنی به آن متوسل می شوند منعکس می کند.
سازمان عفو بین الملل می گوید تنها راه بازداشتن پناهجویان از دست زدن به چنین سفرهایی این است که «گزینه های معتبری» برای آنها فراهم شود.

XS
SM
MD
LG