لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

سطح آماده باش تروریسم در استرالیا بالا برده شد


تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا
تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا

سطح آماده باش تروریسم در استرالیا از متوسط به بالا افزایش یافته است، و معنای آن این است که مقامات خطر حمله را یک احتمال تلقی می کنند.

نهادهای اطلاعاتی گفته اند شمار استرالیایی هایی که از جنگ در کنار پیکارجویان گروه خلافت اسلامی و دیگر گروه های افراطی باز می گردند، کشور را با خطری رو به گسترش روبرو می سازد.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا روز جمعه گفت در حالی که اطلاعاتی در باره توطئه های مشخص وجود ندارد، و بالا بردن سطح آماده باش به معنای فوری بودن حمله نیست، اما افرادی هستند که قادرند دست به حمله بزنند.

مقامات قصد دارند بر شمار افراد پلیس در رویدادهای ورزشی، ساختمان های دولتی و فرودگاه ها بیافزایند. مقامات گفته اند دست کم ۲۰ نفر پس از جنگ همراه با گروه های رادیکال در خاورمیانه، به استرالیا باز گشته اند.

دیوید ارواین، رئیس فعلی سازمان اطلاعات امنیتی استرالیا، گفت تهدید می تواند در « زمینه هائی متعدد » خود را نشان دهد، از جمله بمب گذاری شبیه آنچه در یک باشگاه شبانه در جزیره بالی در اندونزی در ۲۰۰۲ روی داد، و بیش از ۲۰۰ تن، شامل ۸۸ استرالیایی، کشته شدند.

ارواین گفت استرالیایی های رادیکالیزه شده که از عراق و سوریه باز می گردند، خطری فزاینده هستند.

استرالیا ابراز آمادگی کرده است به حملات هوائی آمریکا علیه پیکارجویان خلافت اسلامی در عراق و سوریه بپیوندد.

تونی آبوت، که قرار است در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یابد، گفت برای استرالیا و جهان مهم است گروه خلافت اسلامی شکست بخورد.

XS
SM
MD
LG