لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

پنج کشته در «بدترین روز استرالیا در افغانستان»


پنج سرباز استرالیایی در روزی که جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، آنرا «بدترین روز کشورش در افغانستان» نامید، کشته شدند.

مقامات ناتو می گویند مردی که لباس نیروهای ملی افغانستان را بر تن داشت، شامگاه چهارشنبه سه سرباز را در پایگاهی در جنوب افغانستان کشت.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان گفت حادثه در ناحیه سرخ ریز ولایت اوروزگان روی داد و دو سرباز استرالیایی نیز مجروح شدند.

این جدیدترین رویداد در سلسله حوادثی است که در آنها افغان ها در لباس نیروهای امنیتی، تفنگ های خود را به سوی سربازان ائتلاف نشانه گرفته اند. در ماه جاری دست کم ۱۵ سرباز ناتو، که اکثرا آمریکایی بودند، در چنین حملاتی کشته شده اند.

دو سرباز استرالیایی دیگر عضو ناتو بامداد پنجشنبه در سقوط هلیکوپتر حامل آنها در ولایت هلمند کشته شدند. ناتو گفت در زمان سقوط، زد وخورد در محل جریان نداشت، و درباره هر دو حادثه تحقیق می شود.

خانم گیلارد می گوید استرالیا نمی تواند اجازه دهد چنین مرگ هایی استراتژی این کشور را تغییر دهد ، و کشورش همچنان به تکمیل ماموریت خود در افغانستان پای بند است. استرالیا که بیش از ۱۵۰۰ سرباز در آنجا دارد، در اوائل سال اعلام کرد نبروهایش در نیمه ۲۰۱۳، یک سال زودتر از برنامه قبلی خارج خواهند شد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه همدردی خود ر ا با خانواده ها و بستگان سربازانی که کشته شدند و با مردم استرالیا ابراز داشت.
XS
SM
MD
LG