لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

نخستین نمایشگاه سیار آشویتس در سال‌جاری آغاز به کار می‌کند


اردوگاه مرگ آشویتس
اردوگاه مرگ آشویتس

۷۲ سال بعد از آزادسازی اردوگاه آشویتس نمایشگاه سیاری در مورد این اردوگاه مرگ آلمان نازی شکل می گیرد. نمایشگاه سیار سفر خود را از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد کرد و به ۱۴ شهر بزرگ اروپایی و آمریکای شمالی خواهد رفت.

تلاش سازمان دهندگان نمایشگاه در آگاه سازی بازدیدکنندگان جوان است که ممکن است هولوکاست برایشان بخشی درک نشده و کمرنگ از تاریخ باشد.

ایجاد شدن این نمایشگاه – خصوصا اینکه ورودی آن رایگان نیست – مورد انتقاد برخی قرار گرفته که می گویند سازمان دهنده‌ها می خواهند از درد و رنج قربانیان آشویتس پول در بیاورند. اما در همین حال، چندین رهبر جامعه یهودیان تا کنون از ایجاد این نمایشگاه ابراز حمایت کرده اند.

اقلامی که درنمایشگاه ارائه خواهد شد شامل اشیای شخصی قربانیان، یک بخش کوچک از اردوگاه، واگن باری که برای حمل و نقل اسرا استفاده می شد، نامه ها، ماسک های ضد گاز، و یک قوطی حلبی که در آن قرصهای گاز سیکلون ب هست که آلمان نازی از آن برای کشتن اسیران استفاده می کرد.

ایجاد این نمایشگاه هفت سال کار برده است و با اینکه هولوکاست همچنان یکی از سوژه های مورد بررسی از سوی مورخان است به گفته «پیوتر سیوینسکی» مدیر موزه آشویتس، شناخت نسل جوان در رابطه با فاجعه هولوکاست کمرنگ است.

نمایشگاه سیار آشویتس نخستین توقفش در ماه دسامبر ۲۰۱۷ در مادرید خواهد بود و بعد از آن حدود ۷ سال به شهرهای دیگر سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG