لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

سرقت از «آشویتس» برای ساخت یک اثر هنری توسط نوه یک بازمانده هولوکاست


ورودی آشویتس که هزاران یهودی در کوره های آن کشته شدند.
ورودی آشویتس که هزاران یهودی در کوره های آن کشته شدند.

موزه «آشویتس» از دختری که از موزه، لوازمی را ربوده است شکایت کرده است. این دختر به نام «روتم بایدز» نوه یک بازمانده هولوکاست است. روتم با استفاده از لوازمی که از موزه ربوده است یک پروژه هنری ساخته است.

او یک دانشجوی اسرائیلی است که به ربودن این اشیا اعتراف کرده و گفته که چندین بار از موزه لوازمی را ربود. او می گوید «احساس می کردم کاری بود که باید انجام می دادم. میلیونها نفر در آنجا به قتل رسیده اند بر اساس قوانین اخلاقی یک کشور خاص تحت یک رژیم خاص. و اگر قانون این بوده، من هم می توانم به آنجا بروم و بر اساس قانون خودم عمل کنم.»

پدربزرگ روتم در یک اردوگاه کار اجباری نازی بازداشت شده بود و روتم می گوید از این امر به عنوان یک بهانه برای دزدیدن اشیا استفاده نکرده است. اما از کار خود هم پشیمان نیست و عذرخواهی نمی کند.

روتم می گوید «من نسل سوم قربانیان هولوکاست هستم و این موضوعی است که با آن دست و پنجه نرم می کنم. اما بعد از اینکه آخرین قربانیان هم بمیرند، دیگر چه چیزی باقی خواهد ماند؟»

دانشگاه روتم بایدز گفته است که پروژه او را به نمایش نمی گذارد. این پروژه شامل خرده شیشه، کاسه های سوپ، و یک پیچ می شود. روتم همچنین از آب دریاچه ای که نازی ها در آن خاکستر یهودیان در آشویتس را می ریختند و مقداری از خون خود در این پروژه استفاده کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG