لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

آنگ سانک سوچی، رهبر جنبش دموکراسی خواهی برمه، آزاد شد


آنگ سانک سوچی، رهبر جنبش دموکراسی خواهی برمه، آزاد شد
آنگ سانک سوچی، رهبر جنبش دموکراسی خواهی برمه، آزاد شد

آنگ سانگ سوچی، رهبر جنبش دموکراسی خواهی برمه، امروز، شنبه، از حبس خانگی، آزاد شد.

روزنامه نيويورک تايمز در شماره روز جمعه خود نوشته بود که پيش بينی ميشود «آنگ سانک سوچی» بزودی آزاد شود.

روزنامه تلگراف چاپ لندن نيز نوشته بود که وی در مرز آزادی است: آنگ سانک سوچی، زنی که سمبل مقاومت آرام در برابر سرکوبی های رژيم نظامی برمه بوده و نشان آرزو و اميد برای بسياری از برمه ای هاست، بزودی آزاد خواهد شد. اين نشريه از آزادی وی بعنوان آزادی مبارزی سخن گفته است که طی تقريباً دو دهه گذشته حکومت سرکوبگر نظامی برمه تلاش در خاموشی وی داشته است.

روزنامه لوموند بين المللی خبر آزادی قريب الوقوع «آنگ سانک سوچی» را در سرفصل اخبار بين المللی خود قرار داده است. اين روزنامه همچنين نوشته بود که بسياری از رسانه ها بر اين باورند که آزادی وی طی ساعات آينده، انجام خواهد شد.

در همين حال مردم برمه در هفتم نوامبر بعد از بيست سال در انتخاباتی که در شرايطی غير دمکراتيک برگزار شد بپای صندوق رای رفت. نتايج اين انتخابات هنوز اعلام نشده است. نظاميان حاکم بر برمه -- ميانمار -- تعهد کرده اند نماد مبارزه برای دمکراسی در اين کشور، خانم انگ سان سوچی، برنده جايزه نوبل صلح را که از سال ۱۹۸۹ميلادی در زندان و حصر خانگی بسر ميبرد، آزاد سازند.

در همين حال دالايی لاما برنده جايزه صلح نوبل به همراه گروهی از برندگان اين جايزه روز جمعه در هيروشيمای ژاپن که در سال ۱۹۴۵هدف بمباران اتمی ايالات متحده قرار گرفت، گرد آمدند، تا در نشستی به منظور گفتگو در باره خلع سلاح اتمی شرکت کنند. در نشست برندگان جايزه نوبل جهان که هرسال تشکيل می شود شرکت کنندگان تلاش می کنند نه تنها فعاليت و دستاوردهای خود بلکه پيام های حقوق بشر و احتراز از خشونت را به گوش جهانيان برسانند. اما آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی طلبان برمه، که در حبس خانگی به سر می برد و ليو ژائوبو، که درچين در زندان به سر می برد، از برندگان جايزه نوبل بودند که نتوانستند در نشست هيروشيما، شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG