لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۶

تابلو "بلبل آوازه خوان" به قیمت ۳۲ هزار بورو فروخته شد


یک تابلو نقاشی آبرنگ از افسانه پریان هانس کریستین اندرسون درباره بلبلی که برای امپراتور چین آواز می خواند، به قیمت ۳۲ هزار یورو به یک کلکسیونر آمریکایی فروخته شده است.

تابلو، که روزنامه گاردین گزارشی درباره آن منتشر کرده است، یک دختر چینی را نشان می دهد که زیر یک درخت بید در کنار رودخانه ایستاده و به آواز بلیل گوش فرا داده است – او ظاهرا کارگر آشپزخانه در داستان آندرسون است، که همراهان امپراتور را به یافتن بلبلی که بشدت به شنیدن آوازش علاقه مند بود، هدایت می کند.

در داستان، که در ۱۸۴۳ منتشر شد، دختر می گوید "هر شب من مجبور هستم با چیزهایی که از روی میز بر می دارم و برای مادر بیمارم می برم، آشپرخانه را ترک کنم. او در کنار ساحل زندگی می کند، و وقتی من خسته بر می گردم و در جنگل استراحت می کنم، آواز بلبل را می شنوم. با شنیدن آن اشک چشمانم سرازیر می شود؛ احساس می کنم مادرم دارد مرا می بوسد."

امپراتور می گوید آواز یک پرنده مکانیکی را بر بلبل واقعی ترجیح می دهد. اما وقتی در حال مرگ است، و پرنده مکانیکی می شکند، بلبل واقعی دوباره می خواند، و او بهبود پیدا می کند.

گاردین می نویسد تابلو آبرنگ در ۱۹۲۳ را کی نیلسون نقاش دانمارکی کشید تا بلبل را در یک کلکسیون قصه های آندرسون که در سال ۱۹۲۴ انتشارات هادر و استوگتون منتشر کرد، تصویر کند. کارهای نیلسون، که همچنین به خاطر تصویرهای قصه های برادران گریم مشهور است و در ۱۹۵۷ درگذشت، بسیار نادر است. یک کارشناس گفت نیلسون "یکی از بزرگترین تصویرگران عصر طلایی طراحی و مصور کردن کتاب در نیمه اول قرن بیستم بود."

XS
SM
MD
LG