لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

اجلاس دو روزه رهبران اتحادیه آفریقا در اتیوپی تشکیل شد


People fill Pennsylvania Avenue during the "March for Our Lives" rally in support of gun control in Washington, March 24, 2018.
People fill Pennsylvania Avenue during the "March for Our Lives" rally in support of gun control in Washington, March 24, 2018.

انتظار می رود سران کشورهای آفریقایی در اجلاس دو روزه در مقر اتحادیه آفریقا در آدیس‌آبابا، به برخی از مناقشات جاری در این قاره بپردازند.

تم و موضوع اصلی اجلاس، حقوق بشر با تمرکز ویژه بر زنان اعلام شده است، اما بار دیگر بر مسائل امنیتی متمرکز است. همچنین در حالی که قرار است امسال انتخابات در ۱۷ کشور آفریقایی برگزار شود، پیامدهای اصرار رهبران بر ماندگاری در قدرت نیز مقوله ای است که اغلب در باره آن بحث می شود.

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه از ۱۹۸۷ در قدرت بوده است. او گفت به کسانی که از طولانی بودن دوره زمامداری رهبران انتقاد می کنند اهمیت نمی دهد. وی مدعی شد انتقاد از اروپا سرچشمه می گیرد.

بروندی، سودان جنوبی و تروریسم، از جمله مسائلی است که در راس دستور کار اتحادیه آفریقا قرار دارد.

در بروندی خشونت سال پیش، پس از آن که رئیس جمهوری اعلام کرد برای سومین بار کاندیدای ریاست جمهوری می شود شدت گرفت. گروه های اپوزیسیون آنرا با قانون اساسی مغایر دانستند. خشونت موجب شد شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا دسامبر گذشته نیروهای پاسدار صلح به آنجا بفرستد.

XS
SM
MD
LG