لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

شکست رهبران اتحاديه آفریقا در انتخاب رييس کميسيون


شکست رهبران اتحاديه آفریقا در انتخاب رييس کميسيون
شکست رهبران اتحاديه آفریقا در انتخاب رييس کميسيون

اجلاس سران اتحادیه آفريقا در روز دوشنبه، در تلاش خود برای انتخاب رئیس کمیسیون اين سازمان، که بازوی اجرايی اتحاديه و در واقع جلوه عمومی آن است، شکست خورد.

رقابت بین، آقای ژان پینگ، از کشور گابن، و خانم انکوسازانا دلامينی زوما، وزیر سابق امور خارجه آفریقای جنوبی و همسر سابق ژاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی بود.

هر دو نامزد نتوانستند اکثریت لازم دو سوم را کسب کنند. آقای پينگ در رای گيری چهارم و نهايی به تنهايی به رای گذاشته شد ولی ۲۰ رای ممتنع او را از حد نصاب لازم برای حفظ عنوان خود، باز داشت. دیپلمات ها می گویند رای ممتنع را بعنوان رای عدم اعتماد در آنچه که رهبری شکست خورده آقای پينگ در طول بحران يکسال گذشته در لیبی و ساحل عاج است، می ببینید.

معاون رئیس کمیسیون اتحاديه آفريقا، اراستوس امونچا، از کشور کنیا، تا اجلاس بعدی این سازمان در کشور مالاوی در ماه ژوئن پيش رو به عنوان رئیس خدمت می کند. کمیسیون اتحاديه آفريقا در مسائل مربوط به تجارت و امنیت، و سیاسی تصميم گيری می کند.

این بن بست، که در روز نهایی اجلاس رخ داد، نشانه ای از شکاف بین قاره ای آفریقا بين کشورهای فرانسوی زبان در شمال و یک بلوک جنوبی به رهبری آفریقای جنوبی است که در آن زبان انگلیسی معمولا تکلم میشود.

XS
SM
MD
LG