لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

جاذبه های زندگی تنها


از مجله اکونوميست

سريال تلويزيونی محبوب آمريکايی «سکس اند د سيتی - Sex and the City»، که قهرمانانش اغلب

کیف های پرادا در دست دارند، در مورد دختران سی و چند ساله ای در نيويورک است که به احتمال قوی الگويی برای زنان خاورمیانه نيستند. قسمت دوم اين فیلم قرار بود صحنه هايی را در ابوظبی نشان دهد، اما مقامات آن کشور از فيلم برداری و حتی نمایش آن فيلم جلوگيری بعمل آوردند.

با این حال شیوه زندگی «مجرد» به نظر می رسد حتی در کشورهای حاشيه خلیج فارس بيشتر ديده می شود. بنا بر آخرین آمار از صندوق ازدواج امارات متحده عربی، یک نهاد دولتی که به کسانی که قصد ازدواج دارند کمک های مالی ارائه می دهد، حدود ۶۰ درصد از زنان بالای ۳۰ سال در اين کشور مجردند. اين آمار در سال ۱۹۹۵ ميلادی ۲۰ درصد بوده است. به گفته سعيد الکتبی، سخنگوی دولت، اين روندی "بسیار نگران کننده " است.

زندگی تنها تقريبا در همه جا رو به افزايش است. بنا بر پیش بینی يورو مانيتور، يک شرکت تحقیقاتی، ۴۸ ميليون نفر به ساکنان مجرد جهان تا سال ۲۰۲۰، افزوده می شود که يک افزايش ۲۰ درصدی را نشان خواهد داد. تنها زندگی کردن بيشترين رشد در خانوارها در بسياری از نقاط جهان را بخود اختصاص خواهد داد.

اين روند در غرب، همانطور که مدتها آشکار بوده ، مشخص تر است. به عنوان مثال، نیمی از بزرگسالان در آمریکا، مجرد هستند. اين رقم در سال ۱۹۵۰ حدود ۲۲ درصد بوده است. نزدیک به ۱۵ درصد تنها زندگی می کنند. اما افراد مجرد در اقتصادهای در حال رشدنيز در حال افزايشند و الگوی مصرف را تغییر می دهند. در برزیل فروش سالانه وعده های غذایی آماده، که مورد علاقه افراد مجرد است، در پنج سال گذشته بیش از دو برابر شده و به يک ميلياردو ۲۰۰ ميليون دلار رسيده و فروش سوپ سه برابر شده است.

اگر چه این پدیده جهانی است، عوامل آن متفاوتند. روسف ديلما، رئیس جمهوری برزیل که خود مجرد است، رهبر کشوری است که صنعتی شدن سریع با ازدواج کمتر و در سنين بالاتر همراه بوده است. در ژاپن زنان برای حفظ حرفه خود از ازدواج امتناع می کنند. حتی در ایران اسلامی، برخی از زنان تحصيلات را بر ازدواج ترجیح می دهند، و برخی با بهره برداری از قوانین تازه طلاق و یا حلقه های عروسی جعلی اقامتگاه تنهای خود را ایمن سازی می کنند.

تصویر در چین و هند، که فرهنگ تاریک انتخاب نوزادان پسر،،وعده نسل دارای مدرک کارشناسی با چشم انداز تقليل زناشویی را می دهد، نگران کننده تر است. در میان آمریکاییان آفریقایی تبار اين امر متفاوت است. یک نفر از نه مرد سیاه پوست در بین سنین ۱۹ و ۳۴ سال در آمریکا در زندان بسر می برد. بدليل آنکه اکثر زنان سياه پوست خارج از گروه نژادی خود ازدواج نمی کنند، انتخاب آنها محدود می شود.
سه توضیح به طور کلی صدق می کند. نخست، زنان اغلب برای بهبود فرصت های حرفه ای خود ديرتر ازدواج می کنند. دوم، به لطف افزایش طول عمر، همسران که شريک خود را از دست داده اند به مدت طولانی تر از سالهای گذشته زندگی می کنند. و سوم، تغییر در نگرش های اجتماعی در بسیاری از کشورها به این معناست که ثمرات ازدواج: امنیت مالی، روابط جنسی، ثبات رابطه می تواند اغلب در خارج از روابط زناشويی وجود داشته باشد.

ترويج زندگی مجرد دارای اشکالاتی است. خانوار يک نفره توليد گازهای گلخانه ای و همچنين هزينه مسکن را در مقايسه با خانه های مشترک بالا می برد. افزاد مجرد به داشتن فرزند تمایل کمتری دارند، که اين امر فشار بر جوانان برای حمایت از جمعیت سالخورده را افزايش می دهد. همچنين به نظر می رسد افراد مجرد بیشتر آسيب پذيرند و بنابراین به طور بالقوه هزینه بيشتری نسبت به کسانی که زندگی مشترک دارند برای جامعه بهمراه می آورند. مطالعات متعدد مزایای روانی و سلامتی را در پیوند های عاشقانه پایدار تایید کرده اند.

در همين حال اين نگرانی ها ممکن است بيش از حد باشد. اصطلاح "مجرد" توده تمام کسانی را که ازدواج نکرده اند در یک دسته قرار می دهد و بدين ترتيب تفاوت بين افزادی که تنها زندگی می کنند و کسانی که خارج از ازدواج زندگی مشترک دارند و یا آنان که با دوستان یا خانواده زندگی می کنند، دشوار می شود. حتی کسانی که تنها زندگی می کنند لزوما تنها نیستند. اريک کليننبرگ یک جامعه شناس در دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب «گوينگ سولو» می گويد: «زندگی به تنهایی، تنها بودن و احساس تنهایی کردن، سه شرایط مختلف اجتماعی هستند.»

آقای کليننبرگ استدلال می کند که افراد بيشتر احتمال دارد که به گذراندن وقت با دوستان و همسایگان، و به داوطلب شدن در سازمان های مدنی بپردازند. این می تواند تکثير مجرد بودن در مکان هایی که چنین شبکه هایی متبلور هستند را توضيح دهد. او می گوید: مردم در بسیاری از مراکز شهری و در اسکاندیناوی، بدليل شبکه های قوی امنیت اجتماعی هدف های خود را دنبال می کنند. شرکت يورو مانيتور پيش بينی می کند که تا سال ۲۰۲۰ ميلادی، تقریبا نیمی از خانواده ها در سوئد فقط یک نفر باشند.

سیاستمداران تمایل به نادیده گرفتن افراد مجرد
دارندومجردها به آنچه بلا دپالو، یک روانشناس اجتماعی در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، "مجردی - singelism" می نامد، متهم هستند. از معافیت های مالیاتی تا ترتیب دادن و برنامه ريزی برای تعطیلات، زوج ها و همسران اغلب از مزایايی بیشتر ازافراد مجرد برخوردارند.
XS
SM
MD
LG