لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

کشف نشانه هایی از شهر گمشده آتلانتیس در جنوب اسپانیا


کشف نشانه هایی از شهر گمشده آتلانتیس در جنوب اسپانیا
کشف نشانه هایی از شهر گمشده آتلانتیس در جنوب اسپانیا

دانشمندان در تالاب های جنوب اسپانیا به نشانه هایی دست یافته اند که به باور آن ها امکان دارد بازمانده های شهر گمشده آتلانتیس باشد.

بنا به باور افلاطون، فیلسوف نامدار یونان در ۲۴۰۰ سال پیش، شهر افسانه ای آتلانتیس به اعماق دریا فرو رفته است.

در نوشته های این فیلسوف آمده است که این شهر عظیم توسط امواج بزرگی که پس از وقوع یک زلزله پدید آمد، ویران شده است.

این تصویر تداعی کننده زلزله و سونامی ویران گر ژاپن است که نواحی شمالی این کشور را درهم کوبیده است.

در یک گزارش تلویزیونی که به تازگی از شبکه نشنال جئوگرافیک پخش شد، دانشمندان آمریکایی، کانادایی و اسپانیایی ویژگی های نامتعارف ناحیه شمال کادیز را با کمک تصاویر ماهواره ای به بینندگان ارائه کردند.

این ناحیه که در نزدیکی تنگه جبل الطارق واقع شده است و به «ستون های هرکول» مشهور است، در نوشته های افلاطون به عنوان محل شهر آتلانتیس توصیف شده است.

ریچارد فروند، باستان شناس دانشگاه هارت فورد در کانتیکت، رهبری گروهی را به عهده دارد که در تلاشند با کمک تصاویر ماهواره ای رادارهای زمینی و فن آوری دریایی، وجود شهر آتلانتیس را ثابت کنند.

فروند به گزارشگر خبرگزاری رویترز گفته است: «این فقط نمایانگر قدرت سونامی است. واقعاً بسیار سخت است که باور کنیم که امواج سونامی قادرند منطقه ای به وسعت صد کیلومتر را از سطح زمین محو سازند و این دقیقاً همان چیزی است که ما در مورد آن تحقیق می کنیم».

در تصاویری که توسط ماهواره و رادارها به دست آمده اند، اشکالی دیده می شوند که بسیار شبیه کانال های شهری و اجاق های عمومی هستند.

فروند به روزنامه هارت فورد گفته است که ناحیه شمال کادیز نسبت به سایر مناطق اکتشافی
بیشترین احتمال را دارد که مکان واقعی شهر گمشده آتلانتیس باشد.

پژوهشگران همچنین می گویند به بقایای شهرهای مرموزی در مرکز اسپانیا دست یافته اند که به نظر می رسد از روی شهر افسانه ای آتلانتیس مدل برداری شده اند و آن ها را به این باور رسانده است که بازماندگان سونامی آتلانتیس این شهرها را به یاد شهر از دست رفته و گمشده خود بنا کرده اند.

XS
SM
MD
LG