لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

ورود ورزشکاران المپیک به لندن


هزاران ورزشکار پیشاپیش بازی های المپیک وارد لندن شدند اما مشکلات امنیتی هنوز مسئله آفرین هستند.

تیم قایقرانی ایالات متحده صبح روز دوشنبه وارد لندن شد. این تیم یکی از اولین تیم هایی است که پیش از شروع بازی های المپیک وارد لندن شده اند.

دین برنر، سرپرست این تیم در فرودگاه با خبرنگاران گفتگو کرد و گفت «ما از حضور در لندن احساس بسیار خوبی داریم. البته خیلی وقت است که برای رسیدن به چنین مرحله ای خیلی تلاش کردیه ایم و الان زمان امتحان بزرگ است».

حدود ۳۵۰ ورزشکار قرار بود روز دوشنبه در فرودگاه هیترو لندن فرود بیایند. این فرودگاه ظرفیت پذیرش روزانه ۲۴۰ هزار مسافر را دارد، این تعداد، ۵۰ هزار مسافر بیش از روزهای عادی دیگر است و این ارقام نشان دهنده رفت و آمدهای هفته های آتی در این فرودگاه است.

ورزشکاران از فرودگاه واقع در جنوب غرب لندن رهسپار «دهکده المپیک» در استراتفورد در شمال شرق این شهر می شوند. یک خط «ویژه بازی ها» در نظر گرفته شده است تا ورزشکاران بتوانند ترافیک سنگین و معروف لندن را دور بزنند.

خبر ورود ورزشکاران به لندن تحت الشعاع اخبار رسانه ها در مورد رسوایی برقراری امنیت المپیک قرار گرفته است. هفته گذشته اخباری منتشر شد که شرکت امنیتی خصوصی که برای برقراری امنیت بازی ها با مقامات بریتانیا قرارداد بسته است، وفق نشده است به اندازه کافی محافظ امنیتی استخدام کند و یا آن ها را آموزش دهد. در نتیجه ۳۵۰۰ نیروی ارتش برای پر کردن این شکاف و برقراری امنیت به دهکده المپیک اعزام شده اند.

سهام شرکت امنیتی «G4S» روز دوشنبه به شدت سقوط کرد و سیاستمداران بریتانیا ناچار شدند در مورد عدم موفقیت در انتخاب شرکت امنیتی مناسب برای بازی ها به بازخواست ها پاسخ دهند.

دیوید روبنز، مشاور امنیتی گفت برای برقراری امنیت بازی ها دو چالش اصلی وجود دارد: «یکی این که افراد شایسته، در محل مناسبت و زمان مقرر که آموزش دیده اند و برای مراقبت و حفظ امنیت میلیون ها نفر که به لندن سفر می کنند، آمادگی داشته باشند. چالش دوم هماهنگی هزاران نفری است که مسئول برگزاری آرام و موفقیت آمیز بازی ها هستند.

وی می گوید «من تصور می کنم که ۲۰ هزار داوطلب، ۱۶ هزار نیروی نظامی و ارتش، ۱۰ هزار محافظ امنیتی خصوصی هستند که همه این افراد باید تحت فرماندهی منسجم و هماهنگی قرار داشته باشند که این کار به طور مسلم یک چالش خواهد بود».

ژاک روژه، رئیس «کمیته بین المللی المپیک» روز دوشنبه گفت که کمبود نیروهای امنیتی و محافظان، امنیت المپیک لندن را در معرض خطر قرار نمی دهد.
XS
SM
MD
LG