لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

پیش روی گردباد «هاگوپيت» به سمت مانیل


تاکنون ۲۱ نفر در اين گردباد جان خود را از دست داده‌اند

جمعيت صلیب سرخ فیلیپین می‌گويد از هنگامی‌که گردباد قدرتمندی در تعطيلات آخر هفته اين مجمع‌الجزاير را در هم کوبيد، تاکنون ۲۱ نفر کشته شده اند.

گوئندولين پانگ، مديرکل صليب سرخ این کشور، روز دوشنبه ۱۷ آذرماه (۸ دسامبر) گفت گردباد «هاگوپيت» شنبه شب به جزيره سامار (شرق فيليپين) رسیده است و دست کم ۱۸ تن از کشته شدگان جان خود را در سامار از دست داده‌اند. هاگوپيت در سراسر ايالت‌های ساحلی کابل‌های برق را از هم گسست و سقف خانه‌ها و ساختمان‌ها را کند.

آخرین آمار کشته شدگان درحالی منتشر شد که پایتخت، مانیل، روز سه شنبه انتظار ورود توفان را می‌کشد و خود را برای آن آماده می‌کند. درحال‌حاضر هاگوپيت به آرامی سراسر فيليپين را در می‌نوردد. هاگوپيت عصر روز دوشنبه بر شهر تفريحی سان‌خوآن در ايالت باتانگا، حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب پایتخت، فرود آمد.

برای امنیت مردم مدارس تعطيل و بازار سهام بسته شده، به بسیاری از کارمندان دفاتر و ادارات دولتی توصیه شده از خانه بيرون نروند، و ده‌ها پرواز تجاری لغو شده‌است.

اکنون یک توفان گرمسیری

در حالی که روز دوشنبه از شدت توفان کاسته شد، هاگوپيت بر فراز آب‌های باز به مسير خود ادامه می‌داد و هشدارها از وقوع گردباد به بروز توفان گرمسیری تبدیل شد.

پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر اين است‌که هاگوپيت، که به سمت شمال غربی در حرکت است و ممکن است عبور آن از مرکز فیلیپین سه روز به‌طول انجامد.

مقام های فیلیپینی می گویند به نظر نمی‌رسد گردباد هاگوپيت بتواند به اندازه گردباد سال پيش، که «هايان» نام داشت، خرابی به بار آورده باشد. به گفته آنان، يکی از علل اين امر آن است‌که دولت به موقع وارد عمل شد و نزديک به يک ميليون نفر را از مناطق ساحلی و مستعد رانش زمين نقل مکان داد.

بااین‌حال، مقامات از ترس باران‌های سنگین گردباد که می‌تواند باعث رانش زمین و سیل شود، خود را برای انواع آسیب‌های دیگر آماده کرده‌اند.

پیشتر توفان هایان بیش از ۷۳۰۰ کشته برجای گذاشت و قوی‌ترین بادهايی را که تاکنون در کره زمین به ثبت رسيده، به همراه آورد.

یک سال پس از هايان اکنون هاگوپيت تقریبا همان مسیر را می پيماید و هنوز هزاران نفر از قربانیان توفان قبلی در چادر زندگی می کنند.

از روستاییان آواره در شرق، که ديگر خطر توفان آن ها را تهديد نمی‌کند، خواسته شده است پناهگاه‌های اضطراری را ترک گفته به منازل خود بازگردند. مقامات برای ازبین بردن آثار توفان و رساندن کمک به آوارگان و کسانی که بدون برق به سر می‌برند عمليات بزرگی را آغاز خواهند کرد.

يک کارمند بانک در شرق سامار، که هاگوپيت آن را درنوردیده، گفته است، «مردم اکنون به خانه‌های خود باز می‌گردند و مشغول تمیز کردن می‌شوند. اما آب آشامیدنی کمیاب است. ما کالاهای امدادی، مثل برنج را، دریافت کرده‌ايم، اما آب نه.»

XS
SM
MD
LG