لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

فضانوردان آمریکایی عملیات تعویض باتری‌های قدیمی ایستگاه فضایی بین‌‌المللی را آغاز کردند


تصویری از یک ویدیوی ناسا کریستینا کاچ و اندرو مورگان را بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی در حال کار کردن نشان می دهد - ۶ اکتبر ۲۰۱۹
تصویری از یک ویدیوی ناسا کریستینا کاچ و اندرو مورگان را بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی در حال کار کردن نشان می دهد - ۶ اکتبر ۲۰۱۹

«کریستینا کُک» و «اندرو مورگن» فضانوردان آمریکایی، در اولین گام‌برداری فضایی از مجموع ۵ گام‌برداری برنامه‌ریزی شده، یک باتری جدید که هفته پیش به آنها تحویل داده شد، را جایگزین یک جفت باتری قدیمی کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این باتری های جدید «لیتیم-یون» به قدری قوی هستند که هر یک از آنها می‌تواند جای دو باتری قدیمی را بگیرد. این باتری‌ها مخصوص آزمایشگاه ایستگاه فضایی، که در مدار زمین می چرخد، ساخته شده اند. این باتری های ۱۸۰ کیلوگرمی – به اندازه نصف یک یخچال متوسط – بخشی از شبکه توان خورشیدی ایستگاه فضایی هستند.

ناسا تصمیم دارد در این ماه ۵ گام‌برداری در فضا برای عوض کردن باتری را به انجام رساند. سپس نوبت به گام‌برداری تیم روسی خواهد رسید و بعد از آن در ماه‌های نوامبر و دسامبر، ۵ گام‌برداری دیگر توسط فضانوردان آمریکایی و ایتالیایی برای تعمیر یکی از دستگاه‌های علمی کلیدی در ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد شد.

در حال حاضر ۶ فضانورد در ایستگاه فضایی به سر می برند که سه تن از آنها - آقایان نیک هیگ و اندرو مورگن و خانم کریستینا کُک - آمریکایی هستند و هر سه امسال برای این مأموریت انتخاب شده اند. الکساندر اسکورتسف و الکسی اوچینین از روسیه، و لوکا پارمیتانو از ایتالیا نیز از دیگر سرنشینان کنونی ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG