لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۴

فضانوردان: جهان برای برخورد احتمالی شهاب سنگ ها آماده باشد


فضانوردان: جهان برای برخورد احتمالی شهاب سنگ ها آماده باشد
فضانوردان: جهان برای برخورد احتمالی شهاب سنگ ها آماده باشد

به گفته فضانوردان آمریکایی و کانادایی، جهان باید خود را برای یک شهاب سنگ آسمانی عظیم آماده کند که ممکن است برخورد آن کره زمین را با خاک یکسان کند.

کریس هافیلد، فضانورد کهنه کار کانادایی و رئیس «انجمن کاشفان فضایی» به تازگی در مورد خطر برخورد شهاب سنگ های آسمانی با زمین گزارش جامعی تهیه کرده است. این گزارش دربرگیرنده دستورالعمل طرح هایی است که برخورد هرگونه جرم فضایی را که ممکن است کره زمین را در معرض تهدید قرار دهد، شناسایی و خنثی خواهد کرد. سازمان ملل متحد نیز در حال بررسی این گزارش است.

راستی شویکارت، فضانورد پیشین آمریکا در این مورد گفته است فن آوری ابتدایی برای شناسایی شهاب سنگ ها موجود است، اما تلاش برای تعیین مسیر شهاب سنگ آسمانی و تغییر جهت برای پیشگیری از برخورد آن با کره زمین، باید حداقل ده سال پیش از برخورد احتمالی شروع شود.

فضانوردان معتقدند برخورد یک فضاپیما با شهاب سنگ و کاهش تاثیر و یا خنثی کردن اثر اصابت این جرم آسمانی، یکی از سناریوهای مورد نظر خواهد بود.

تلویزیون کانادا گزارش داده است «آژانس فضانوردی کانادا» برای تحقیق درباره تهدیدهای احتمالی شهاب سنگ های آسمانی در فضا، نقش کلیدی بازی خواهد کرد.

« آژانس فضانوردی کانادا » قصد دارد ماه مارس سال آینده ماهواره « NEOSSat » را به فضا پرتاب کند تا شهاب سنگ هایی را بیاید که ممکن است در نزدیکی خورشید مخفی شده باشند.

« NEOSSat » یک ماهواره پانزده میلیون دلاری و به اندازه یک چمدان است که در مداری به فاصله حدود هفتصد کیلیومتری بالای زمین می چرخد.

مقامات « آژانس فضانوردی کانادا » گفته اند انتظار می رود ماهواره « NEOSSat » در دوره پنج ساله ماموریت خود، صدها شهاب سنگ آسمانی جدید را شناسایی کند.

این ماهواره همچنین مسئولیت کنترل ترافیک سنگین ماهواره هایی که هم اکنون به دور زمین می گردند را به عهده خواهد داشت تا از برخوردهای احتمالی آن ها پیشگیری شود.

XS
SM
MD
LG