لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۶

برخورد احتمالی یک شهاب سنگ آسمانی با زمین در سال ۲۱۸۲


منجمان یک شهاب سنگ آسمانی را شناسایی کرده اند که احتمال دارد ۱۷۲ سال دیگر با سیاره زمین برخورد کند.

براساس نتایج پژوهشی که دانشمندان اخیراً در نشریه « Icarus» منتشر کرده اند، شهاب سنگ آسمانی که « 1999-RQ36 » نام گذاری شده است با احتمال یک در هزار، در سال ۲۱۸۲ با زمین برخورد خواهد کرد.

شهاب سنگ « 1999-RQ36 » که به طور بالقوه یک شهاب سنگ خطرناک ارزیابی شده است، برای اولین بار ده سال پیش کشف شد و ستاره شناسان از آن زمان تاکنون مسیر چرخش مداری و دورانی آن را تحت نظر گرفته اند.

دکتر ماریا یوژینیا سانساتوریو، یکی از نویسندگان این مقاله تحقیقی در دانشگاه والادولید در اسپانیا گفته است تاثیر کلی و احتمالی برخورد شهاب سنگ « 1999-RQ36 » با زمین ۰̷۰۹۲ درصد و احتمال وقوع آن در سال ۲۱۸۲ است.

محققان احتمال تاثیر برخورد زمین و این شهاب سنگ که قطری معادل 560 متر دارد تا سال ۲۲۰۰ را با بهره گیری از دو مدل ریاضی مورد ارزیابی قرار داده اند. آن ها برای تعیین مسیر مدار چرخش و حرکت این شهاب سنگ آسمانی از ۲۹۰ مشاهده نوری و ۱۳ اندازه گیری راداری استفاده کردند.

با وجودی که دانشمندان هم اکنون مدار چرخش « 1999-RQ36 » را با دقت تعیین کرده اند اما به جز جاذبه، عواملی همچون تاثیر دمای دیگر اجرام آسمانی در حال چرخش در کهکشان نیز بر مدار این شهاب سنگ آسمانی تاثیر خواهد گذاشت.

دانشمندان دانشگاه پیزا، محققان موسسه تحقیقاتی «INAF-IASF » در رم در ایتالیا و لابراتوآر تحقیقاتی ناسا در پاسادنا در کالیفرنیا نیز در تکمیل این پژوهش شرکت کرده اند.

XS
SM
MD
LG