لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

معروفترين شخصيت کارتونی فرانسه، استريکس ٥٠ ساله شد


معروفترين شخصيت کارتونی فرانسه، استريکس ٥٠ ساله شد
معروفترين شخصيت کارتونی فرانسه، استريکس ٥٠ ساله شد

از زمان تولد استريکس در سال ١٩٥٩ تا امروز، اين شخصيت خيالی قهرمان سه فيلم سينمايی و ٣٤ کتاب کميک بوده است و در سراسر دنيا طرفداران بی شماری دارد که داستان های هيجان انگيز قهرمانی های او را دنبال می کنند

فرانسه پنجاهمين سالگرد خلق شخصيت کارتونی کتاب های کميکی به نام استريکس را جشن می گيرد. شخصيتی که به همراه دوستان فرانسوی خود به جنگ سربازان مهاجم جوليوس سزار، دربيش از ٢٠٠٠ سال پيش در ناحيه «بريتانی» فرانسه می رود. از زمان تولد استريکس در سال ١٩٥٩ تا امروز، اين شخصيت خيالی قهرمان سه فيلم سينمايی و ٣٤ کتاب کميک بوده است و در سراسر دنيا طرفداران بی شماری دارد که داستان های هيجان انگيز قهرمانی های او را دنبال می کنند. ليزا برايانت گزارشگر صدای آمريکا در پاريس نگاهی دارد به استريکس و جنبه هايی که اين قهرمان خيالی داستان های کميک فرانسه را تبديل به يکی از دوست داشتنی ترين شخصيت های کارتونی جهان کرده است:

استريکس يک قهرمان کامل و بی عيب و نقص نيست. او نه خيلی قد بلند و خوش اندام است و نه حتی خوشقيافه! و بدون شک او يک شاهزاده نيز نمی باشد اما او به همراه چند شخصيت جنبی ديگر از جمله اوبليکس درشت هيکل و ابله مآب و سگی به نام «ايده فيکس،» استريکس به جنگ با قشونی از جنگجويان روم باستان می پردازد تا از زندگی «گول» ها يا نژاد مردم اوليه ای که در فرانسه ساکن شدند دفاع کند.

داستان ها و کتاب های کميک استريکس در بيش از ١٠٧ زبان زنده دنيا به چاپ رسيده است. سه فيلمی که از روی اين شخصيت ساخته شده ميليون ها تماشاگر را در سراسر جهان به سالن های سينما کشانده است. اين هفته تازه ترين سری از کتاب های استريکس به نام «تولد استريکس و اوبليکس» در فرانسه منتشر شد.

هيچ کس به اندازه آلبرت اودرزو، طراح و نقاش کميک استريکس از اين همه موفقيت شخصيت ساخته و پرداخته تخيلات خود خوشحال نيست. اودرزو که به همراه نويسنده داستان استريکس، رنه گوسينی برای نخستين بار اين قهرمان کميک را به جهان معرفی کرد، پس از مرگ گوسينی – نويسنده اصلی اين داستان- خود به نوشتن داستان های بعدی استريکس پرداخته است.

اودرزو در يک مصاحبه با راديوی فرانسه گفته است:«شخصيت استريکس هنگامی خلق شد که صاحب مجله ای به نام پيلوتی از آن ها خواسته بود تا يک ستون کميک در مجله بگنجانند تا فرزندان کوچک او بتوانند از طريق خواندن آن با فرهنگ فرانسه بيشتر آشنا شوند.» به اين صورت خالق داستان و طراح تصميم گرفتند داستان خود را بر مدار «گول» ها استوار کنند. مردمی که در ناحيه ای به همين نام برای نخستين بار درخاک فرانسه مستقر شدند و هنوز هم استانی به نام آن ها در اين کشور وجود دارد.

از اين هفته پنجاهمين سالگرد تولد استريکس به صورت يادمان ها و نمايشگاه های مختلف درسراسر کشور فرانسه جشن گرفته خواهد شد. در شهرک کوچکی در حومه پاريس به نام«بوبينی» اين هفته از لوحه افتخاری به نام استريکس که در سال ١٩٥٩ در اين شهر برای نخستين بار روی کاغذ پديدار شد پرده برداری شد. نويسنده و طراح سری کتاب های استريکس، هنگام خلق داستان های اين شخصيت از قصه های مردم چند دهکده کوچک در منطقه «بريتانی» و به ويژه در مناطقی که در مقابل ارتش روم باستان ايستادگی کرده اند از جمله شهر «گول» و اهالی آن الهام گرفته اند. بسياری از افراد داستان های استريکس را به صورت سمبلی از فرانسه و مبارزه دائمی فرانسويان برای حفظ فرهنگ و شيوه زندگی آن ها می بينند.

اما استريکس قهرمانی است فرامليتی که در سراسر جهان دوستداران و هواداران بی شماری دارد. يکی از اين طرفداران، برايان اسپنس صاحب کانادائی تبار کتابفروشی « ابي» در پاريس است. او که از کودکی کتاب های استريکس را خوانده است صاحب يک کپی از تمام کتاب های اين قهرمان خيالی فرانسوی است:« راستش من هنوز هم داستان های استريکس را دنبال می کنم و حتی وقتی فيلم تازه او – استريکس و کلئوپاترا- در سينمای ٣٠ هزار نفره «گراند رکس» پاريس به نمايش گذاشته شد من هم به جمع تماشاگران پيوستم و به همراه آنان به حرکات بامزه استريکس و دوستانش خنديدم. اين لذتی است بی همتا و استريکس جای خاصی در گوشه قلب من دارد.»

وقتی از اسپنس می پرسيم که چرا پس از ٥٠ سال استريکس هنوز هم از چنين محبوبيت روزافزونی برخوردار است او می گويد:« نمی دانم شايد اين حس مبارزه طلبی با امپرياليسم و استعمارطلبی باشد که در يکايک مردم جهان امروز وجود دارد. اين حس که می خواهيم مثل استريکس به جنگ اين زورگويی ها برويم. اين که می خواهيم از دهکده جهانی خودمان در مقابل فشاراين تهاجمات و اين قدرت های درهم شکننده روزافزون دفاع کنيم و شايد اين که آرزو داريم مثل استريکس با استفاده از طنز و شوخی و حرکات خنده دار بتوانيم اين کار را انجام دهيم!»

از سوی ديگر برايان اسپنس معتقد است که فرانسوی بودن بيش از حد استريکس باعث می شود تا بسياری کنجکاوشوند تا بيشتر راجع به فرانسه و فرهنگ و شيوه های زندگی مردم اين کشور بدانند و همين امر آن ها را هرچه بيش تر به سوی اين سری کتاب ها جذب می کند.

XS
SM
MD
LG