لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

درخواست مجلس خبرگان برای محاکمه و مجازات سران مخالفان در ایران


درخواست مجلس خبرگان برای محاکمه و مجازات سران مخالفان در ایران
درخواست مجلس خبرگان برای محاکمه و مجازات سران مخالفان در ایران

اعضای مجلس خبرگان رهبری ایران روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای خواهان محاکمه چهر ه های سرشناس مخالف دولت شدند که به گفته آنها سران فتنه هستند.
سران فتنه عنوانی است که طرفداران دولت و رهبر جمهوری اسلامی برای توصیف مهدی کروبی و میرحسین موسوی به کار می برند.
درخواست محاکمه سران مخالفان، یک روز بعد از برگزیده شدن محمدرضا مهدوی کنی به ریاست مجلس خبرگان و کناره گیری اکبر هاشمی رفسنجانی از این سمت مطرح شده است.
خبرگان رهبری در بیانیه پایانی اجلاس نهم از دوره چهارم، سران مخالفان در ایران را عوامل بیگانه و عوامل اصلی اغتشاشات معرفی کرده و بدون نام بردن از فرد خاصی، از قوه قضاییه خواسته اند آنها را سریعتر محاکمه و به مجازات قانونی برسانند. به نظر می رسد اشاره ها بیش از هر کس دیگر، متوجه میرحسین موسوی و مهدی کروبی باشد.
در بیانیه مجلس خبرگان رهبری، از آیت الله خامنه ای به عنوان یک نعمت الهی یاد شده و از مردم ایران خواسته شده است قدر وی را بیشتر بدانند.
آیت الله خامنه ای اخیرا در کانون اعتراض های مخالفان در ایران قرار گرفته است؛ مانند تظاهرات روز ۲۵ بهمن که مخالفان در آن از آیت الله خامنه ای خواستند همچون رهبران مصر و تونس از قدرت کناره گیری کند.
یک روز بعد از انتشار بیانیه مجلس خبرگان و ستایش از آیت الله خامنه ای، امروز اعضای این مجلس با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کردند.
به گزارش خبرگزاری های ایران، آیت الله خامنه ای در این دیدار، از اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی با کنار کشیدن از انتخابات ریاست مجلس خبرگان از بروز اختلاف جلوگیری کرده تشکر کرد و در عین حال، انتخاب محمدرضا مهدوی کنی به ریاست این مجلس را انتخابی به حق و به جا دانست.
بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، وظیفه مجلس خبرگان، انتصاب و عزل رهبری و نظارت بر عملکرد وی و نهادهای تحت نظارت اوست. با این حال، دیدار اعضای این مجلس با رهبر و ارایه گزارش به او، از مواردی است که به گفته کارشناسان نشان می دهد این مجلس وظیفه نظارتی خود بر عملکرد رهبر را به بوته فراموشی سپرده است.

XS
SM
MD
LG