لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

بررسی لایحه مشروط کردن خرید سلاح در سنای آمریکا


کمیته امور قضایی سنای آمریکا امروز سه شنبه پیشنهاد رییس جمهوری این کشور را برای ضروری شدن ارائه گواهی عدم سوءپیشینه هنگام خرید سلاح تصویب کرد، اما هنوز روشن نیست که این لایحه قانون بشود یا نه.

کمیته امور قضایی سنا با ۸ رأی مثبت و ۲ رأی منفی، این لایحه را پس از تصویب برای بررسی به سنا فرستاد. تبدیل شدن این لایحه به قانون، تنها با تصویب کمیته امور قضایی میسر نیست و باید به رأی تمامی اعضای سنا گذارده شود.

گره کار اما،‌ آن است که حدود ۴۰ درصد از میزان فروش اسلحه در آمریکا توسط دلالانی انجام می شود که ملزم نیستند مدرکی به مسئولان دولتی ارائه دهند، و از این روی، ممکن است به کسانی که سابقه کیفری دارند، سلاح بفروشند.

باراک اوباما در پی فاجعه تیراندازی دسامبر گذشته در دبستانی در ایالت کانکتیکت که ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال را کشت، پیشنهاد الزامی شدن ارائه گواهی عدم سوءپیشینه را مطرح کرد.

اعضای جمهوری خواه کمیته امور قضایی سنا با این لایحه مخالفند و می گویند که معاملات خصوصی اسلحه میان خویشاوندان و دوستان باید از این الزام مستثنی باشد.

روز پنج شنبه پس فردا هم قرار است لایحه ای دیگر برای منع معامله و استفاده از سلاح های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک نظامی توسط شهروندان عادی (غیرنظامی)‌آمریکایی، در کمیته امور قضایی سنا به رأی گذاشته شود.

سناتور چارلز شومر، نماینده دموکرات ایالت نیویورک، که از حامیان این لوایح است، امروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران نسبت به تصویب این دو لایحه در صحن سنا ابراز خوش بینی کرد، اما بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه با او هم نظر نیستند.

لایحه ای دیگر نیز امروز سه شنبه در کمیته قضایی سنا از تصویب اعضای آن گذشت. درصورت بدل شدن این لایحه به قانون، طی ده سال آینده، سالانه ۴۰ میلیون دلار بودجه به امنیت مدارس اختصاص خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG