لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

وزیر کشور بریتانیا حکم استرداد جولین آسانژ را امضا کرد


ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا،‌ اعلام کرد که حکم استرداد جولین آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به آمریکا را امضا کرده است.

به گزارش رویترز، جاوید ضمن اعلام این خبر، گفت دادگاه فردا، جمعه، برای تصمیم‌گیری درباره استرداد آسانژ به ایالات متحده برگزار خواهد شد و در این زمینه تصمیم خواهد گرفت.

امضای حکم استرداد از سوی جاوید، بدان معناست که درخواست استرداد از سوی ایالات متحده قانونی است، اما این دادگاه است که باید درباره این مسئله تصمیم نهایی را اخذ کند.

جولین آسانژ به دلیل وضعیت نامناسب جسمی قادر به حضور در جلسه دادگاه نیست و از طریق ویدئو کنفرانس در آن شرکت خواهد کرد.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس حدود دو ماه و پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت بازداشت شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد. این گزارش ها شامل جزئیاتی از تلفات غیرنظامیان و مظنونین تروریستی بود که در بازداشتگاه گوانتانامو نگهداری می شدند.

منینگ بر مبنای «قانون جاسوسی» تحت پیگرد قرار گرفت و در سال ۲۰۱۰ زندانی شد. او در سال ۲۰۱۷ آزاد شد، اما دوباره در مارس ۲۰۱۹ به زندان بازگردانده شد تا در برابر یک هیئت منصفه عالی درباره ویکی‌لیکس شهادت بدهد.

برخی مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که اگر آسانژ در ایالات متحده با خطر اعدام مواجه باشند، او را به آمریکا تحویل نخواهند داد.

پیشتر دادگاهی در بریتانیا آسانژ را به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد. او متهم است که پس از آزادی به قید وثیقه، از حضور در دادگاه خودداری کرده و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG