لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

سخنگوی کاخ سفید ادعای وکیل آسانژ مبنی بر پیشنهاد عفو او در صورت رفع اتهام از روسیه را «دروغ» خواند


حامیان آسانژ مخالف استرداد او به آمریکا هستند.
حامیان آسانژ مخالف استرداد او به آمریکا هستند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالیکه یک وکیل موسس وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس مدعی پیشنهاد عفو او در صورت «رفع اتهام از روسیه» شده بود، کاخ سفید این ادعا را دروغ دانست.

یک وکیل جولیان آسانژ روز چهارشنبه گفت موسس وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس قصد دارد ادعا کند که در جریان جلسه رسیدگی دادگاه استردادش به آمریکا، به او پیشنهاد شده بود اگر حاضر باشد بگوید روسیه در انتشار ایمیل‌های «کمیته ملی حزب دموکرات» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده نقشی نداشته است، مورد عفو دولت پرزیدنت ترامپ قرار می گیرد.

به گزارش رویترز، استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید، ضمن رد این ادعا گفت که پرزیدنت ترامپ آقای رورباکر را دورادور و تنها به عنوان یک عضو سابق کنگره می‌شناسد و هرگز با او درباره این موضوع یا موضوع دیگری صحبت نکرده و این کاملا ساختگی و دروغ است.

آسانژ با استرداد به ایالات متحده به خاطر اتهام جاسوسی مبارزه می‌کند. جلسه کامل دادگاه هفته آینده آغاز می شود.

ادوارد فیتزجرالد در جلسه مقدماتی دادگاه گفت که دِینا رورباکر، نماینده جمهوریخواه وقت کنگره، در ماه اوت ۲۰۱۷ در سفارت اکوادور در لندن با آسانژ ملاقات کرده بود.

فیتزجرالد گفت در بیانیه جنیفر رابینسون، دیگر وکیل آسانژ، یادآوری شده که «آقای رورباکر به دیدار آسانژ می رود و می گوید اگر آسانژ بگوید روسیه هیچ ربطی به افشاگری ها از کمیته ملی حزب دموکرات نداشته است، او به خواست رئیس جمهوری، پیشنهاد عفو یا راه های کمک دیگری را ارائه می دهد.»

کاخ سفید هنوز واکنشی نشان نداده است.

دادستان های آمریکا آسانژ ۴۸ ساله را به هک صدها هزار اسناد محرمانه دولتی متهم کرده اند. اگر این شهروند استرالیایی گناهکار شناخته شود با محکومیتی تا سقف ۱۷۵ سال زندان روبرو خواهد شد.

آسانژ پس از هفت سال در ماه آوریل ۲۰۱۹ از سفارت اکوادور در لندن اخراج و بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG